nooit gesproken maar in principe wil ik dat ook niet. Er moet iets van afstand blijven. Kijk, als hij hier zou zijn, zou ik wel met hem praten, net als toen Pelé hier was. Maar het is niet mijn grote wens. Nog meer dan Maradona is Pelé het mooiste wat er ooit voor het voetbal is gebeurd, ook nu nog na zijn carrière. Net als Cruijff en Pelé heeft Maradona iets speciaals wat alleen de echt grote spelers hebben, dat is niet te omschrijven. Het is jammer dat hij nu vaker door andere zaken dan voetbal in het nieuws is. Wat dat betreft is Pelé echt de allergrootste.' Karakter 'Ik ben iemand die al zijn beslissingen vanuit zijn hart neemt, meer dan dat ik mijn verstand laat spreken. En hoewel voetbal het mooiste is wat er is, ga ik bij mooie momenten niet echt uit mijn dak. Bij mij leeft steeds de gedachte „Ik moet weer door, we spelen nog zoveel wedstrijden." Mijn gevoel speelt bij mij een belangrijke rol. Als ik me ergens op mijn gemak voel, dan presteer ik ook goed, anders werkt het niet. Verder ben ik weinig chagrijning, optimistisch en wil ik altijd en overal winnen.' Bijgeloof 'Ik hecht niet zoveel waarde aan bijgeloof, maar een voorbereiding op een wedstrijd gaat wel altijd volgens een bepaald vast schema, zeker bij Ajax. Dat beleef ik niet bewust, maar zo'n ritme voelt wel prettig. Bij de Champions-Leagueduels bijvoorbeeld hebben we op maandag de training, daarna de persconferentie, dan eten en naar het trainingskamp of het buitenland. Dat schema ligt al jaren vast en dat werkt bij mij prima. Maar het is niet zo dat ik altijd eerst mijn rechter- en dan mijn linkerschoen aandoe.' AAuziek 'Ik heb niet één favoriete muzieksoort of groep. Het hangt bij mij erg van mijn stemming af. Als ik chagrijnig ben, dan wil ik liever even geen vrolijke muziek horen, dan wordt het alleen maar erger. Zelfs Nederlandse muziek vind ik wel leuk, zoals Marco Borsato en René Froger en verder bijvoorbeeld Joe Cocker en Bon Jovi.' Media 'Aandacht van de journalisten hoort bij het vak. Iedereen heeft zijn eigen regels. Ik geef aan iedereen interviews, al zijn er ook tijden dat ik even niemand te woord sta. Maar in principe spreek ik met elke journalist, ik maak geen uitzonderingen voor bepaalde bladen.' Jongensdroom 'Voetbal is voor mij nog steeds een hobby, ik zie het niet als mijn beroep. Voor mezelf heeft het altijd vast gestaan dat ik prof zou worden. Als ik geen voetballer was geworden, dan waarschijnlijk ijshockeyer. Ik heb nooit aan een ander beroep gedacht, ik moest en zou sporter worden. Op school vond ik altijd alle sporten wel leuk, maar het is typisch Fins om 's winters te ijshockeyen en 's zomers te voetballen. En eigenlijk doe ik het nog steeds zo!' Ambities 'Als voetballer heb ik alles al gewonnen, het meest belangrijke is dat ik elke dag weer wil genieten van mijn leven als voetballer. Iets wat ik nog wel zou willen winnen, is een Europese of wereldtitel met Finland, maar dat is gewoon onmogelijk. Als mens zal ik me altijd Fin blijven voelen, maar als sporter zou ik wat dat betreft best de Nederlandse nationaliteit willen hebben. Als je eenmaal iets gewonnen hebt, dan weet je daarna hoe dat voelt en dan wil je alleen maar weer winnen. Zeker nu we toch een minder goed seizoen draaien.' Vorm 'We merken nu dat vorm zo weer weg is. Door gewoon goed te blijven trainen komt het vanzelf wel goed. Omdat we nu steeds twee keer per week spelen, is er relatief weinig tijd om te trainen, dat is wel vervelend. Als het goed gaat, dan gaat alles vanzelf in een soort roes. We moeten leren van onze nederlagen, net als in het leven gaat het met voetbal ook met ups en downs. Het is voor mij extra moeilijk als je steeds aan de kant zit, dan kun je niets doen. Verliezen is in zo'n soort situatie extra vervelend.' Pijn 'Dit seizoen heb ik nog niet zonder pijn gespeeld. De laatste maanden van het vorige seizoen was ik echt helemaal fit, maar dat was al weer tegen de zomer. Nu begin ik langzaam steeds fitter te worden en minder te voelen in mijn enkels. Ik blijf hopen dat ik snel weer eens helemaal blessurevrij kan sporten.' Het Finse volkslied 'Ik heb zo'n 45 interlands gespeeld, maar elke keer als ik het hoor, krijg ik kippevel. Als mens, als Fin is het nationaal team belangrijk voor me. Als sporter moet ik mijn heil ergens anders zoeken.' Toekomst 'Voorlopig heb ik het bij Ajax uitstekend naar mijn zin, ik denk er ook niet over om naar een andere club te gaan. Ik heb nog niet veel nagedacht over mijn toekomst na het voetbal. Als ik in het voetbalwereldje blijf werken, is de kans klein dat ik terug ga naar Finland. Omdat je als prof zoveel meemaakt, is het misschien wel logisch dat ik een functie in het voetbal krijg. Misschien word ik wel een soort Bob of Sjaak in Finland! Je weet het maar nooit.' Vrije tijd 'Tijdens de laatste vakantie heb ik voor het eerst wat vaker gegolfd. Dat vond ik heel leuk, maar dat heb ik nu al een tijd niet gedaan. Sporten in het algemeen is mijn grote hobby, tennis, voetbal, noem maar op. In de winterstop ben ik naar Florida geweest, daar heb ik dus weer veel gegolfd. Verder lees ik veel en ga ik regelmatig naar de film, maar dat zijn niet echt hobby's.' Rood en wit 'Dat zijn voor mij de kleuren van het Ajax-shirt. Toen ik klein was, vond ik Ajax altijd al bijzonder en dat werd alleen maar meer toen Petri Tiainen er ging spelen. Daardoor kwamen er wat meer beelden van Ajax op tv. Vooral de oude tijden, de gouden periode vond ik prachtig om te zien. Ik speel hier nu ook al vijf jaar met even veel plezier.'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 163