Gerald Vanenburg trekt Jesper Olsen aan zijn haren nadat deze in september 1982 tegen Excelsior heeft gescoord Foto: George Verberne zeventien jaar weg. Mijn dochters van zeven en acht hebben er ook verder niets van meegekregen. Ze zien soms wel eens beelden van mij, maar dat is voor hun echt een andere wereld. Ze zijn echt zo Engels als het maar kan.' Jesper Olsen spreekt zijn generatiegenoten nog geregeld. Er komt een fraaie glans in zijn ogen als de gouden generatie ter sprake komt. 'Zeker Soren en Frank spreek ik nog geregeld. En misschien dat ik nu weer wat meer contact krijg met Morten Olsen.' Jesper Olsen geeft toe in eerste instantie niet direct aan zijn naamgenoot als trainer van Ajax gedacht te hebben. Het bericht van de aanstelling kwam, vertelt de Vlo, ook voor hem als een grote verrassing. 'Het voordeel van Morten is dat hij goed met jonge spelers kan werken en daar hebben ze er bij Ajax genoeg van. Zeker dit jaar met al die blessures. Maar ik denk dat hij het wel zwaar zal krijgen. Ajax is immers niet zomaar een club, maar een echt instituut, waar veel mensen bij betrokken zijn. Ik heb begrepen dat hij het tijdens zijn introductie voor de pers goed gedaan heeft. Hij is echt iemand met zijn eigen ideeën, en hij heeft het bij Bröndby prima gedaan.' Filmsterren Olsen volgt Ajax nog op de voet. 'Ook omdat het mijn eerste buitenlandse club was. Dat is toch een bijzondere ervaring voor een speler. Ik ben nog niet in het nieuwe stadion geweest, maar ik heb begrepen dat het veld slecht is. Wat dat betreft zullen veel mensen nog met weemoed terugdenken aan het biljartlaken in de Meer. Daar kende ik op een gegeven moment echt elk grassprietje. Maar toch is het goed dat Ajax daar is weggegaan. Er verandert tegenwoordig zoveel in het voetbal. Iedereen wil bij het voetbal betrokken zijn, de spelers zijn echt filmsterren geworden. Maar wat er ook gebeurt, als ze maar van het spel afblijven. Zolang dat niet verandert, dan zal het altijd wel goed gaan met het voetbal. De spelers verdienen nu zoveel geld, ik hoop dat dit niet te ver gaat en dat de jonge spelers de druk aankunnen. Het is allemaal anders geworden. Je kunt niet meer zoals toen ik bij Ajax speelde, even rustig je wedstrijdje winnen. Laat staan dat ik gewoon een hele wedstrijd met mijn shirt uit mijn broek zou kunnen spelen.' Lachend: 'Ik denk dat Van Gaal dat sowieso niet leuk zou vinden.' Over de druk op jonge voetballers kan Olsen beslist meepraten. Juist in de Engelse Premier League, waar Olsen dagelijks mee te maken heeft, wordt niet gekeken op een pondje meer of minder. Vooral dankzij de miljoenen van het Engelse commerciële Sky Television, dat ook iets nieuws ging beginnen, zijn de Engelse clubs nu in staat om zelfs voetballers uit de Italiaanse Serie A overzee te lokken. 'Ik geloof dat het in Nederland niet helemaal gelukt is, hè, met zo'n sportnet?' merkt Olsen met gevoel voor understatement op. 'In Denemarken proberen ze nu ook zoiets. Maar daar is Preben Elkjaer Larsen directeur.' Olsen begint hard te lachen. ,Dus ik ben benieuwd hoe dat verder gaat! Het voordeel is wel dat je van alle kanten op de hoogte wordt gehouden van het voetbal. Zo kan ik gelukkig steeds Ajax blijven volgen, want die club blijft toch wel een speciaal plekje in mijn hart houden.' ifin Al A if 11 J rjl 7 HI C 1AAADT1QQ7

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 158