leveren. Olsen genoot, vooral in de wedstrijden tegen aartsrivaal Feyenoord. De beroemde 2-8, met Cruijff bij de vijand en de wonderschone solo van Olsen. Samen mét Cruijff schreef de Deen ook historie. Het Sinterklaascadeautje voor de Ajax-supporters, geschonken door Cruijff en Olsen op 5 december 1982, zal altijd op het netvlies blijven hangen. Ajax - Helmond Sport, Otto Versfeld op doel. Penalty voor de Amsterdammers. Cruijff achter de bal, die niet op doel schiet maar het kleinood verplaatst naar Olsen. Versfeld, waarschijnlijk tot op de dag van vandaag nog niet bekomen van de schrik, duikt een hoek in. Olsen schuift de bal weer terug naar Cruijff, die vervolgens in het lege doel kan schieten. Nooit meer vertoond op de vaderlandse voetbalvelden, nog steeds in het achterhoofd van iedere voetballer, op welk niveau dan ook, die klaar staat om een penalty te nemen. Zo gemakkelijk als het ging in wat toen nog gewoon de eredivisie heette, zo slecht draaide Ajax die jaren in de Europa Cup. 'De drie jaar dat ik bij Ajax gespeeld heb, zijn we er steeds in de eerste ronde uitgevlogen. Ik geloof tegen Celtic, Panathinaikos en Tottenham Hotspur. Wat dat betreft was het dus niet zo'n Uitstekende start 'Ik heb geen enkele twijfel gehad toen ik door Ajax gevraagd werd in Amsterdam te komen voetballen. Dat was en is nog steeds een grote eer voor een speler, zeker als je nog zo jong bent. Voor mij was het de hoogste tijd om mijn geluk buiten Denemarken te beproeven. Zeker na de positieve verhalen van de andere Denen. Het was een prachtige tijd. Vooral bij competitiewedstrijden in de Meer waren we echt onverslaanbaar. Het was een machtig gevoel als je daar door de kleedkamer liep. Het zal ongetwijfeld vaker gezegd zijn, maar het was het gevoel alsof je nog voor het eerste fluitsignaal met 2-0 voorstond.' succesvolle periode voor mij. Maar gelukkig is dat later met Ajax allemaal goed gekomen. Voor mij bleek Ajax een uitstekende start van mijn carrière." Drie jaar lang bekoorde hij het publiek op de vaderlandse velden. Olsen speelde in totaal 103 wedstrijden voor de landskampioen, waarin hij 27 maal doel trof. Daarna kon de Deense international de lokroep van het grote geld niet meer weerstaan. Zo was het toen, zo is het nu en zo zal het altijd blijven gaan. Het is het lot van Ajax. Het toenmalige bestuur onder leiding van Ton Harmsen bood Olsen nog wel een verbeterd contract aan, maar 'de Vlo' koos voor het Britse voetbal. Olsen: 'Iedereen ging aan het eind van het seizoen weg. Soren vertrok, Arnesen ging weg. Dat maakte mijn beslissing om weg te gaan gemakkelijker.' De keuze van Olsen was een eenvoudige. Naast Ajax koesterde de Deen liefde voor de beroemdste club van Groot-Brittannië, Manchester United. Het leek in eerste instantie een wat vreemde combinatie. De lichtvoetige Olsen voetballend in de fysiek loodzware Engelse competitie, met vrije verdedigers die er prat op gaan zonder voortanden door het leven te gaan. Olsen: 'Natuurlijk was het zwaar, maar het beviel me uitstekend. In het begin had ik wel het idee dat ik te snel bij Ajax was weggegaan. Zeker in die tijd heerste er een heel andere opvatting over hoe voetbal gespeeld moest worden. Maar ik wilde bewijzen dat ik ook met dat type spel mee kon en achteraf bleek dat ook te zijn gelukt. We hadden ook een prima elftal waarmee we onder andere de FA-Cup wonnen. Wat me vooral beviel was de passie van de supporters voor het spel. Zelfs nu word ik nog herkend als ik door de stad loop en altijd word ik met respect behandeld.' Bordeaux Na vier jaar Engeland trok de kosmopoliet verder. Met aan zijn hand de Engelse Sarah, die met hem meetrok naar het volgende station in de actieve loopbaan van Olsen, Frankrijk. Bordeaux was de club die na Manchester van de kwaliteiten van Olsen mocht gaan genieten. Olsen had het ook daar naar zijn zin. Het geld was goed en met de ambities van Girondins

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 155