terugslag na het EK en dan ook nog eens een totaal andere club en cultuur, Ferguson heeft het goed gezien, wat dat betreft.' Spijt van zijn keuze voor de Nederlandse nationaliteit heeft Cruijff, ondanks een toch teleurstellend verlopen EK nooit gehad. 'En dat zal ik nooit hebben ook. Zeker na het Bosman-arrest maakt het niet zoveel meer uit waar je vandaan komt. Het EK was inderdaad geen groot succes, maar het is toch een goede ervaring geweest voor de groep, zeker met het oog op het WK in Frankrijk. Het is ook prachtig, hoor, spelen voor Oranje. Al die jongens die overal en nergens vandaan samenkomen in het trainingskamp. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik me momenteel weinig bezig houdt met het Nederlands elftal. Ik weet dat ik bij de groep van zesentwintig spelers zit, waaruit Hiddink steeds een keuze maakt. Omdat ik momenteel terug moet komen van een blessure en dus helemaal geen wedstrijdritme heb, is Oranje voor mij niet echt belangrijk. Eerst maar eens hier wat wedstrijden spelen, dan zien we wel verder.' Cultuurschok Wilhelmus of niet, Jordi zal zich altijd Foto: Louis van de Vuurst AIAV MAT. A 7 I M F AA A APT 1QQ7 Spanjaard blijven voelen. Of liever gezegd, Catalaan. Inwoner van Catalonië, met het woord Barcelona met grote letters in zijn hart gekerfd. Heimwee zal hij nimmer hebben, maar de donkere dagen in guur Engeland hebben jordi eens te meer duidelijk gemaakt dat zijn thuis Barcelona is. 'God, wat is het hier koud geweest. En zo ontzettend donker. Wat dat betreft heb ik ook echt om moeten schakelen. Als je altijd in een ritme hebt geleefd met een siësta tussen de middag en de mogelijkheid om 's avonds laat nog ergens te gaan eten en te winkelen, dan is dit toch wel even anders. Hier was het zeker in december en januari steeds om vijf uur het einde van de dag. Donker buiten, winkels dicht en iedereen binnen zitten. Zeker omdat ik geblesseerd was, heb ik me in het begin wel eens afgevraagd waar ik in hemelsnaam beland was. Het was niet echt heimwee, alleen toch een soort cultuurschok. Maar nu ga ik er steeds meer van genieten. Het wordt weer wat langer licht en met een zonnetje erbij is het echt mooi. Je kunt me misschien wel vergelijken met een bloem. Pas als het wat warmer wordt met de zon erbij, dan begin ik echt te leven. De mensen bij de club zijn ook zo behulpzaam. Altijd staan ze voor je klaar, ze helpen met de tuin, met een verzekering voor je huis of de auto en noem maar op. Misschien zit er voor sommige mensen wel wat eigenbelang bij, tenminste dat denk ik bij al die tuinmannen van wie ik nu al een visitekaartje heb. Maar toch, de liefde voor de club overheerst. En juist in een andere omgeving merk ik dat ik "verspaansd" ben. Thuis is Spanje en ik weet ook bijna zeker dat ik daar nog eens zal spelen. Maar voorlopig heb ik het echt prima naar mijn zin bij Manchester.'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 150