Er zijn helaas maar weinig mensen van de pers die dat soort opmerkingen terugnemen als je na een tijdje wel weer goed presteert, terwijl dat nu juist het mooie van voetbal is. Voetballers zullen altijd zeggen dat het ze niet raakt, maar toch. Mensen worden al afgekraakt voordat ze ergens aan beginnen. Ik vind dat men wat meer geduld mag hebben met voetballers. Laatst werd er ook over mij geschreven dat ik overschat werd. Nou prima, dat respecteer ik, maar je denkt toch bij jezelf: zal dat nou waar zijn? Ik heb heel goede aanbiedingen gehad en wie is nou slimmer? Al die voetbaltrainers of een enkele voetbaljournalist? Zouden Capello en Van Gaal dan dom zijn? Als er nou één of twee clubs interesse hadden getoond, dan kun je je dat nog wel afvragen, maar als er zoveel clubs komen, dan is voor mij het antwoord duidelijk.' Concurrentiestrijd Volgens Jordi is beroep van voetballer een stuk zwaarder dan de mensen denken. Vandaar ook zijn bewondering voor spelers die echt goed terugkomen na een zware blessure. Want geblesseerd zijn als voetballer, dat is zo'n beetje het ergste wat er is. De Catalaan in hart en nieren weet er alles van. Al sinds 5 oktober 1996, de kwalificatiewedstrijd W ales-Nederland, sukkelt Jordi Cruijff met een blessure. 'Het heeft iets te maken met de aanhechting van wat spieren aan de binnenkant van mijn rechterbeen, maar omdat ze hier zeiden dat het zo wel weer over zou gaan, heb ik me veel te veel geforceerd.' Niet echt een slimme actie, geeft hij toe. Maar logisch is het wel. 'Zeker als nieuwkomer wil je je bewijzen, je blijft toch een buitenlandse aankoop waar ze in het begin altijd afwachtend op reageren. Achteraf is het stom geweest om zo lang door te gaan, maar op halve kracht spelen, daar heeft niemand wat aan. De supporters krijgen een verkeerd beeld van je, de trainer ook en daar is niemand bij gebaat.' Op een gegeven moment ging het niet langer. Elke keer als Cruijff vol met het rechterbeen een bal probeerde te raken, leek het alsof er een mes in zijn been werd gestoken. Cruijff besloot daarop af te reizen naar Nederland, om op het KNVB- sportcentrum in Zeist de rust te nemen om te revalideren. Inmiddels, eind januari, is hij zo goed als fit. 'Maar topfit ben ik denk ik pas weer bij de start van het volgende seizoen. Ik zal heus nog wel mijn wedstrijden meepikken, maar echt veel speeltijd zal ik denk ik niet krijgen.' Wat dan weer te maken heeft met de ongekend hevige concurrentiestrijd bij de Red Devils. Alleen Eric Cantona lijkt zeker van zijn plaats. Cruijff kent als voornaamste concurrenten Ryan Giggs, de Noor Ole Gunnar Solskjaer, de Tsjech Karei Poborsky en spits Andy Cole. 'Je ziet dat het niet zo gemakkelijk is om in de basis elf te komen. En daarbij komt nog dat er in Engeland maar drie man op de bank mogen zitten, zodat er voor licht geblesseerde spelers sowieso weinig kans is.' Jaartje rustig aan Cruijff krijgt de tijd. Tijd om zich te kunnen aanpassen aan de nieuwe omstandigheden, waarbij vooral de trainingsintensiteit en het grote aantal wedstrijden andere koek is dan in Barcelona. 'Op een training doen we echt bijna niets. Vandaag hebben we denk ik drie kwartier getraind. Een rondootje, beetje afmaken op goal en tot slot een partijtje. Maar het is ongelofelijk hoe die Foto: Louis van de Vuurst gasten zich dan toch voorbereiden op de wedstrijd. Ze doen helemaal niks door de week en tijdens die negentig minuten is het echt alles geven, met daarna door de week weer rust. Dat is wel een enorm verschil met het Nederlands elftal en Barcelona. Als je hier bij wijze van spreken op de training een sliding maakt of even iemand aan zijn shirtje trekt, dan kijken ze je echt aan of ze willen vragen: "Wat doe jij nou in godsnaam?" In Barcelona was het allemaal wel wat fanatieker, terwijl ik het soms bij het Nederlands elftal een beetje te fanatiek vindt. Als je daar één verkeerde bal geeft, dan word je echt meteen uitgescholden. Dat is dan weer het andere uiterste. Maar hier doen ze het in alle opzichten rustig aan. Het is toch uniek dat je van je trainer te horen krijgt dat je het gewoon een jaartje rustig aan mag doen? Hij heeft inderdaad gelijk gehad. Zoals veel spelers had ik een

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 149