United en een Nederlandse club. Het is denk ik niet zo moeilijk te raden welke dat was. Inderdaad. Ajax.' Uiteindelijk bleven er van de lange lijst van gegadigden een paar clubs over. De Spaanse clubs vielen af, vooral vanwege de grote mediadruk die ongetwijfeld op de schouders van Cruijff terecht zou zijn gekomen. 'Ik wilde in ieder geval naar een ander land, het was na zoveel jaar Spanje tijd voor wat anders.' Waarna het kiezen werd tussen de Premier League of een ongetwijfeld gevoelige terugkeer naar het oude nest, dat overigens inmiddels verhuisd was. Met deze keuze had Jordi Cruijff het knap moeilijk. Zo moeilijk zelfs dat hij nog in het vliegtuig dat hem naar de onderhandelingstafel in Manchester bracht, zijn twijfels had. 'Het contract lag klaar in Amsterdam, ik hoefde echt letterlijk alleen nog maar te tekenen en dan was ik weer Ajacied geweest. Maar dan had je toch dat gezeur gekregen van 'Johan zal wel weer een goed woordje gedaan hebben' en dat soort dingen. Daar wilde ik gewoon vanaf. Ik zal altijd wel met mijn vader worden vergeleken, vandaar dat ik in Spanje ook de voetbalnaam Jördi had. Maar zoals je hebt gezien, staat er hier Cruyff op mijn shirt en speel ik met nummer veertien. De Engelse bond doet namelijk een beetje moeilijk over voetbalnamen. In mijn paspoort staat Cruijff en dus staat dat op mijn shirt. Hier in Engeland denk ik dat ik toch minder last heb van praatjes over mijn vader dan in Spanje en Nederland, mede daardoor heb ik voor Manchester United gekozen. Kijk, Spanje en Nederland, dat zijn toch twee verschillende sportculturen. Als het goed is, is het fantastisch. Maar als er ook maar één pass verkeerd is, dan kun je er meteen helemaal niets van.' Respect 'In Nederland is het weer anders. Als je bijvoorbeeld een glas voor de helft gevuld hebt, dan zegt de gemiddelde Nederlander dat het halfleeg is. In Spanje twijfelen ze een beetje, soms is het glas halfvol, dan Foto: Louis van de Vuurst weer halfleeg. In Engeland zeggen ze gewoon altijd dat het glas nog halfvol is. Wat er ook gebeurt. Altijd optimistisch, altijd positief. En zo ben ik zelf ook. Ik wil verder echt niets fouts over het Nederlands elftal of überhaupt over Nederlanders zeggen, integendeel. Ik probeer gewoon een analyse te maken van hoe de meeste mensen zijn. Ze verwachten, en dat is hun goed recht uiteraard, dat ze elke week goed voetbal zien, wat ik respecteer. Ik respecteer ieders mening en ik heb er geen problemen mee dat iedereen zijn mening uit. Maar men moet wel kunnen aanvaarden dat voetballers ook hun goede en slechte dagen hebben. En als je dan ziet hoe sommige spelers worden uitgefloten, zoals bijvoorbeeld Edgar Davids, dat moet men niet doen. Edgar is een fantastische voetballer, zijn probleem op het EK was iets tussen hem en Hiddink en wie zijn wij dan om zo'n jongen uit te fluiten Ronald de Boer werd laatst nota bene in het Ajax- stadion uitgefloten. Ik vind dat dit echt niet kan. Daarnaast trekt het avontuur me toch ook wel. Ik zie wel hoe het loopt. Het is in ieder geval goed voor mijn ontwikkeling als speler en als mens om me weer in een totaal andere omgeving te bevinden, dat vormt je toch ook.' De reden om toch voor Manchester te kiezen is duidelijk. Cruijff koestert de warme deken waarin hij zich in Albion dagelijks mag wentelen. Het is vooral het respect van de gemiddelde supporter voor de speler van zijn favoriete club dat Jordi bijzonder behaagt. Geen onvertogen woord op de tribune. En wordt er een keer verloren? Jammer, volgende keer beter, de spelers hebben vast hun best gedaan. De mensen zijn allervriendelijkst, het publiek het beste van de wereld en zelfs met de journalisten valt het mee. Maar de beruchte roddelbladen dan? Die leest de 22-jarige aanvaller gewoon niet. 'Hoe meer bladen en kranten je leest, hoe meer je je ergert en je opwindt over wat ze schrijven.' Cruijff beweert dat een speler een relatie met een journalist zelf in de hand heeft. 'Als jij je goed gedraagt tegenover een journalist, dan zal hij denk ik niet zo snel negatief over je privé-leven schrijven. En als je goed speelt, wordt dat ook moeilijk. Maar het vervelende vind ik dat journalisten overal ter wereld zo snel een conclusie trekken. Even doe je iets niet goed en je wordt al 'overschat' genoemd. A A V AAAS~A7IMC AAAADT -1QQ7 14Q

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 147