Concurrentie De concurrentie voor de Staatsloterij is de laatste jaren heviger dan ooit tevoren. Casino's, krasloten, de bankgiro-loterij en de postcodeloterij zijn de voornaamste mededingers naar de gunsten van het goklustige publiek. Bomas moet ervoor zorgen dat de consument het geld dat hij te besteden heeft, uitgeeft aan een Staatslot. 'Je kunt je gulden tenslotte maar één keer uitgeven. Wij moeten er dus voor zorgen, dat die fantasie die mensen hebben, door middel van beeld in de praktijk wordt gebracht.' De commercials die de Staatsloterij inmiddels heeft gemaakt, trachten dat gevoel een beetje weer te geven. Zo kent iedereen de beroemde commercial van de Ferrari-rijdende boeren wel en ook de reclame van de vrouw die in een te chique restaurant een aantal kreeften koopt om ze vervolgens in zee los te laten, is bekend. 'Sinds een tijdje draait vooral in de bioscopen het filmpje van de man op de mountain-bike die door de bergen fietst, een kampvuur stookt en vervolgens zijn stropdas verbrandt. Allemaal momenten van ultiem geluk en voor ieder mens op zich is dat een andere situatie,' aldus Bomas. 'Mensen kopen met een staatslot de kans op vrijheid.' De meest in het oog springende activiteit op het commerciële vlak zijn niet de commercials, maar de voetbalminia tuurtjes die sinds een tijdje te koop zijn. In Engeland een ware rage, en ook hier begint de verzamelwoede langzaam los te barsten. De beroemdste schoonvader van Nederland, Rob 'FEBO' Cohen en Wil Langenberg kwamen met het idee naar Bomas toe. 'Dat is ook weer zo'n voordeel van het sponsoren van een topclub. Op die manier doe je toch veel contacten op, die later hun vruchten afwerpen.' Bij aankoop van een staatslot met Jackpot kan de consument voor nog geen vijf gulden een voetballertje kopen. Elke maand komt er weer een nieuw aantal uit, zodat na verloop van tijd hele elftallen bij elkaar gespaard kunnen zijn. Bomas denkt niet dat de aanschafdrempel te hoog zal zijn. 'Dat merken we ook al aan de verkoopcijfers. Zoals ik al zei, hebben we elke maand 2,5 miljoen deelnemers. Bij aankoop van een lot met jackpot ontvang je een zogeheten "transfercheck", waarmee je eigenaar van een voetballer kunt worden. Die check hoef je niet zelf in te leveren, maar je kunt hem ook weggeven aan iemand die de poppetjes wel spaart.' Inmiddels zijn er al acht voetballers gelanceerd, waaronder de Ajacieden Mare Overmars, Ronald en Frank de Boer en Edwin van der Sar. 'Van elke speler hebben we een aantal foto's, waarna ze gemodelleerd worden en op een van de bijpassende lijfjes worden gezet.' Een complicatie bij het opzetten van het poppetjes-project is mogelijk het feit dat in de voetballerij contracten, soms heel plotseling, beëindigd kunnen worden. Het overkwam de Staatsloterij met Feyenoorder Peter Bosz, die al gemodelleerd was toen bekend werd dat hij de club gaat verlaten. Bomas: 'Gelukkig hadden we de poppetjes nog niet in productie genomen, maar je kunt wel een model weggooien. Met spelers of trainers van wie bekend is dat ze weggaan, zoals Louis van Gaal, sluiten we geen contracten af. Dat is logisch, want we willen de collecties voor het publiek zo actueel mogelijk houden. In Nederland is de collectiviteit van een groep niet onder één contract onder te brengen. Dat heeft "Croky" ons wel geleerd. Geen van de drie grote clubs in Nederland heeft een contract waarin de portretrechten van de spelers worden overgedragen aan de club. Daardoor zijn we genoodzaakt met iedere individuele spelers afzonderlijk een contract te sluiten. Dat soort zaken regelt Wil Langenberg, die ook de licentie van Umbro heeft. Maar wij gaan ervan uit dat we alle spelers van Ajax, Feyenoord en PSV mee kunnen krijgen, zodat aan het eind van de actie de spaarder tevreden kan zijn, en wellicht nog een miljoen gewonnen heeft ook.'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 137