Sponsor Nederlanders wagen graag een gokje, blijkens het feit dat er maandelijks zo'n 2,5 miljoen deelnemen aan de Staatsloterij. De drang om van de fantasie werkelijkheid te proberen te maken is niet van vandaag of gisteren. De Staatsloterij is al meer dan tweehonderdvijftig jaar oud. Tegenwoordig maakt de Stichting Exploitatie Nederlandse Staatsloterijen (SENS) gebruik van de modernste communicatiemiddelen, zoals commercials en computers, om de verkoop van loten én van kaartjes voor voetbalwedstrijden in goede banen te leiden. verkoper van fantasie door Erik van Leeuwen het winnende lot verkocht is. Zo niet, dan trekken we een nieuwe lettercombinatie die voorafgaat aan het lotnummer.' Maandelijks nemen zo'n 2,5 miljoen Nederlanders deel aan de Staatsloterij. Er zijn veel deelnemers die hun lot trouw bij de reeds eerder genoemde sigarenwinkel of het postkantoor kopen en er zijn er ook die de Staatsloterij machtigen iedere maand f 27,50 van de bank- of girorekening af te halen. Bomas zegt dat veel mensen zo hun vaste rituelen hebben omtrent het kopen van een lot. 'Zeker de losse kopers schaffen vaak vlak voor de trekking een lot aan, alsof ze het idee hebben dat je dan meer kans hebt. Ook zijn er mensen die elke maand hetzelfde nummer kopen of speciaal op zoek gaan naar het verkooppunt dat die maand het winnende lot heeft verkocht. Zo heeft iedereen zijn eigen traditie. Tegenwoordig is een staatslot ook volledig geaccepteerd als cadeau in de vorm van de geluksenveloppe.' Eigenlijk verkoopt de Staatsloterij maandelijks het recht om op een prettige manier geld uit te geven. Bomas: 'Wij verkopen toch een soort van fantasie. Zodra mensen een lot in hun handen hebben, gaan ze ook direct fantaseren wat ze zouden gaan doen met een miljoen. Vandaar dat we ook in ofEëjf reclame-uitingen de kreet Je fantasie kan niet rijk genoeg zijn gebruiken.' Verkooppunten Het aantal verkooppunten van de Staatsloterij is inmiddels zo groot, dat het fenomeen 'collectrice' is verdwenen. Toen de staatsloten nog moeizaam te verkrijgen waren, trokken verkopers de wijk in om - langs de deuren staatsloten te verkopen, all een soort zendelingen van het geluk. Een alternatief was de verkoop aan huis, waarbij door de collectrices vaak op een eenvoudige manier reclame werd gemaakt. Tegenwoordig is het allemaal anders. Op bijna elke hoek van iedere straat is tegenwoordig wel een Staatsloterij- verkooppunt, waar met behulp van computerterminals de staatsloten worden. verkocht en geregistreerd. Met de computers wordt echter meer gedaan dan de verkoop van staatsloten. Voetballiefhebbers weten er inmiddels alles van, want op diezelfde locaties kan de bezitter van een clubcard een kaartje voor een wedstrijd van zijn favoriete club kopen, zonder dat de jij ax-fan in, pak hem beet, Tien ray eerst naar Amsterdam hoeft te komen. Bomas vindt het systeem echt een uitkomst. 'Een voetbalkaartje en een staatslot zijn wat dat betreft hetzelfde. Het is gewoon eenifummer dat niet op naam staat, maar waarmee je een bepaald recht koopt. Bij ons is dat het recht om eventueel geld uit te geven, voor de supporters is dat het recht op een stoel in een voetbalstadion.' Overigens kunnen niet alleen voetbalsupporters bij de Staatsloterij terecht, ook dê liefhebbers van American FootÉÉË komen aan hun trekken, want ook de Amsterdam Admirals distribueren hun kaartjes via de verkooppunten van de Staatsloterij en binnenkort ook het circuit van Zandvoort. A I AY KA A C A 7 I M C AAAADT 1QQ7 137

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 135