Foto: Louis van de Vuurst Wat ziet men niet al zotternyen, Door het menig tal der Lotteryen Men weet by-na meer plaats, nog tal, Of hoe men die meer noemen zal Van Heerlykheden, Landeryen, Dan weer van kleine snuisteryen Dan groot, dan klein, dan middel-maat, Dan van Jan Hagel, dan van Staat. We schrijven het jaar 1710. Eigenlijk snapt niemand er meer wat van. De Nederlanden worden overspoeld met allerhande loterijen. Van verenigingen, van provinciebesturen, van steden en van dorpen. Geen gehucht zo klein of er is wel een loterij aan de gang. Niemand kan het meer volgen en daarom wordt op 4 april 1726, na nog eens zestien jaar chaos, door de Staten-Generaal besloten tot de overgang naar een Generaliteitsloterij. Eén loterij voor de Nederlanden, waarbij de prijzen worden getrokken in de Ridderzaal van het Binnenhof te Den Haag. Het blijkt de geboorte van de Staatsloterij. We schrijven het jaar 1997. Op een steenworp afstand van het politieke hart van Nederland staat aan de Paleisstraat een modern ogend gebouw met het woord 'SENS' aan de gevel. Pas bij het binnentreden maakt de identiteit van het gebouw zich kenbaar. 'Welkom winnaars van de Staatsloterij.' Een eenvoudige mededeling met zeldzame gevolgen voor de geadresseerden. De bezitters van een Staatslot die meer dan 1.100 gulden hebben gewonnen, halen op dit adres hun geld op. En dus stappen er jaarlijks flink wat miljonairs over de drempel van het SENS-gebouw, die direct naar de directiekamer worden geleid. 'De gesprekken die dan volgen, zijn misschien wel het leukste van het werk,' vertelt Pim Bomas, commercieel directeur van de Stichting Exploitatie Nederlandse Staatsloterijen. 'We ontvangen de nieuwbakken miljonairs met koffie en uiteraard een gebakje, waarna we even rustig gaan praten over de wensen van de winnaars. Wat ze met het geld gaan doen en of er behoefte is aan professionele begeleiding. En terwijl ze praten, beseffen ze dat ze daadwerkelijk winnaars zijn. Wat dat betreft is het echt een feest om hier te werken.' Notaris De Haas Veel ontevreden klanten heeft de Ajax- sponsor dan ook niet. De kans op het terugwinnen van het 'eigen geldje' is bijzonder groot, zodat veel klanten de maand daarop wederom een Staatslot kopen. De uitslag van de trekking wordt bekeken in de kranten, op tv bij de Staatsloterij show of op het lijstje bij de sigarenwinkelier op de hoek. Dat het ook mogelijk is de trekking rechtstreeks te volgen, is bij weinig klanten van de SENS bekend. 'Veel mensen weten niet dat de trekking openbaar is,' vertelt Bomas. 'Want iedereen heeft zo zijn eigen manier om aan de uitslag te komen.' De trekking vindt elke maand plaats ten burele van notaris De Haas te Hilversum. 'En elke maand weer gaat dat miljoen, let wel: belastingvrij, eruit. We kunnen bij de trekking aan de hand van verkooplijsten en de computer direct controleren of en waar

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 134