DWS even een grotere club in Amsterdam dan Ajax. Erger was het hersenletsel dat Piet Keizer in maart 1964 opliep in een door Ajax gewonnen (2-1) bekerwedstrijd. Keizer knalde met zijn hoofd tegen dat van André Pijlman en was pas na negen maanden weer helemaal hersteld. Bijveld Met DWS, in 1965 de eerste club in Nederland die tot het volledig professionalisme overging, ging het steeds slechter. Zelfs wedstrijden tegen Ajax werden nog maar matig bezocht. En Blauw Wit speelde zelfs vanaf het eind van de jaren zestig op een bijveld van het Olympisch stadion. Weemoedig werd teruggedacht aan het seizoen 1961-1962 toen zowel Ajax, DWS, Blauw Wit als De Volewijckers in de eredivisie speelden en de ene derby naar de andere werd gespeeld. In 1972 fuseerden Blauw Wit en DWS tot FC Amsterdam, twee jaar later voegde de Volewijckers zich bij de nieuwe club. De allereerste treffer van FC Amsterdam in het Olympisch stadion kwam van een bijzondere voet: op 20 augustus 1972 lobde halverwege de tweede helft ene Johan Cruijff de bal over zijn eigen doelman Heinz Stuy in het doel en bepaalde daarmee de eindstand op 1-2. De wedstrijden tussen FC Amsterdam en Ajax kenden maar zelden dergelijke spektakelstukjes. Af en toe laaide de derby sfeer op, zoals op 1 mei 1977. Die dag kon Ajax in het duel tegen FC Amsterdam voor het eerst sinds de gouden periode landskampioen worden. Vooraf was er de vrees voor een salonremise. Ajax had slechts één punt nodig voor het kampioenschap en FC Amsterdam kon in de strijd tegen degradatie eveneens een puntje gebruiken. Het duel verliep echter eerlijk. Ajax won, na een 3-0 voorsprong, met 3-2. Spannender was het na afloop in de bestuurskamer 'van' FC Amsterdam. Daar probeerde voorzitter Dé Stoop tot tweemaal toe de feestende. Ajax- bestuurders weg te krijgen. Hij wilde dat de Ajacieden het succes zouden gaan vieren in de bestuurskamer van het Olympisch stadion. Ajax-voorzitter Jaap van Praag weigerde: 'Dan waren de consumpties op rekening van Ajax gekomen. Dat wilden we niet. We waren uiteindelijk bij FC Piet Keizer in actie tijdens de laatste DWS-Ajax (0-2) in het Olympisch stadion op 15 oktober 1971 Foto: Frans Flemelrijk Amsterdam te gast en dat we kampioen waren geworden, moesten ze maar eens weten.' Vijf maanden later speelde Ajax voor het laatst een Amsterdamse derby in het Olympisch Stadion (1-3). FC Amsterdam degradeerde in 1978 uit de eredivisie en werd vier jaar later opgeheven. Op 13 oktober 1974 was er al aan een andere traditie een einde gekomen. Die dag betaalde Frits Flinkevleugel na afloop van FC Amsterdam-Ajax (1-2) voor de laatste keer tien gulden aan Piet Keizer. Keizer zou, naar later bleek, nooit meer voor Ajax uitkomen. In de ruim tien jaar dat Keizer en oud-DWS'er Flinkevleugel tegen elkaar hadden gespeeld, zetten zij stelselmatig een tientje in op de winnaar van de wedstrijd. Flinkevleugel zal er niet rijker van zijn geworden. In de dienstwoning van het Olympisch stadion is een 'Olympische Ruimte' ingericht met daarin een maquette van het gerestaureerde Olympisch stadion en historische affiches. Ook het Olympisch stadion zelf kan bezocht worden. Informatie: 020-6711115 of026-3343189.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 118