n Historische grond Eind vorig jaar viel de definitieve beslissing. Het Olympisch stadion zou ondanks een jarenlange slooplobby toch behouden blijven. Het stadion wordt de komende jaren gerestaureerd en teruggebracht in de oorspronkelijke staat van 1928, waardoor onder meer de bovenste ring (daterend uit 1937) verdwijnt. Rondom het stadion en op de bijvelden verrijzen woningen. Voor veel jongeren was het Olympisch stadion 'slechts' de plek voor de meeste van Ajax' Europese thuiswedstrijden en toppers in de competitie. In de 68 jaar van zijn actieve bestaan is er echter veel meer gebeurd in het Olympisch stadion. AAarcel van Hoof, woonachtig in de dienstwoning van het stadion, laat onder andere het licht schijnen op wedstrijden die in het verleden vaak volle tribunes opleverden: de derby's tegen Blauw Wit, BVC Amsterdam, DWS en FC Amsterdam. door Marcel van Hoof miljoen, waardoor de belangrijkste kostenpost, de bouw van een Olympisch stadion, gedekt was. Spel van verhoudingen Vanaf 1914 had Amsterdam reeds de beschikking over een stadion, het door Harry Elte ontworpen 'Stadion'. Dit eerste volwaardige voetbalstadion in Nederland had echter geen atletiekbaan. Verbouwing werd overwogen, maar afgewezen. Besloten werd om aan de overkant een nieuw stadion te bouwen. Het oude stadion zou tijdens de spelen overigens ook gebruikt worden en erna worden afgebroken. Jan Wils was de architect van het Olympisch stadion. Hij ontwierp een stadion in een moderne, zakelijke en expressionistische stijl, zonder bombast. Het stadion is licht en open; het moest in Wils' eigen woorden 'een spel van verhoudingen, van compositie' worden. Veel aandacht was besteed aan de verwerking van de toeschouwersstromen. De trappen en overlopen zijn afgestemd op de menselijke maat. De bezoeker kan altijd zien waar hij is en naar toegaat. Mede door deze architectuur heeft het Olympisch stadion nooit ernstige toeschouwersongelukken gekend. Opvallend was ook de niet-symmetrische ligging van de Marathontoren. Op deze toren zou in 1928 voor het eerst in de historie een olympisch vuur ontstoken worden. Zowel het Olympisch stadion als de spelen zelf werden een succes. Het ontwerp van Wils won de gouden medaille op het onderdeel bouwkunde. Aan de spelen namen 3014 deelnemers uit 46 landen mee, waaronder 290 vrouwen. De katholieke Maasbode had met dit laatste veel moeite: 'Toen kwamen voor het eerst de juffies aan de start. Ik kan dergelijk gesjok nog steeds niet appreciëren. De Hollandsche dames misten, geloof ik, het slanke figuur dat nodig is om te zegevieren. Enfin, als ze goed biefstukken kunnen bakken, is dat tenslotte meer waard dan kampioen te zijn over honderd meter hardlopen.' De best bezochte onderdelen op de spelen waren de hockey- en voetbalwedstrijden, die overigens reeds twee maanden vóór AJAX MAGAZINE MAART 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 113