Foto: Louis van de Vuurst Terwijl ik deze regels tik, klinkt buiten een enorm lawaai. Slopers trekken de oude Pontiac-klok op het bijveld van het stadion uit de grond en laten hem met donderend geraas op het gras neervallen. Het zal nooit meer tien voor half tien zijn, als ik uit het raam kijk. De klok stond al jaren stil, net als zoveel in en rond het stadion de laatste dertig jaar maar niet leek te veranderen. Op de bijvelden staat tussen februari en mei van dit jaar het Cirque du Soleil, een theatraal circus. De gekraakte kantine bij de Stadionstraat is het enige overblijfsel uit een tijd dat Blauw Wit en FC Amsterdam op het bijveld hun thuiswedstrijden speelden. Voor beide clubs was de gang naar het bijveld een vlucht; in het grote stadion trokken ze op het einde van hun beider profbestaan veel te weinig toeschouwers. Over het Olympisch stadion is altijd veel te doen geweest. Als het aan het Nederlandse parlement had gelegen, was het stadion er zelfs nooit gekomen. In 1923 was het Nederlands Olympisch Comité (NOC) erin geslaagd om de Olympische spelen naar Nederland te halen. Dit was vooral een succes voor zijn voorzitter, baron Van Tuyll van Serooskerken, die al meer dan tien jaar bezig was geweest om de Spelen naar Nederland te halen. Het parlement was echter niet zo blij met het welslagen van deze persoonlijke lobby. Op 6 mei 1925 hield de Tweede Kamer een voorgestelde subsidie van één miljoen gulden tegen. Sport was nog niet in alle geledingen van de maatschappij doorgedrongen. De spelen waren voor veel volksvertegenwoordigers 'heidens'; ze verstoorden de zondagsrust. Bovendien zouden er, voor het eerst, ook vrouwen aan de spelen deelnemen. Kamerlid Scheurer van de Anti-Revolutionaire Partij (ARP) zei daarover: 'door de sportmanie aangegrepen verliest zij haar gevoel voor kieschheid'. Het NOC, het Algemeen Handelsblad en de Nederlandse Handels Maatschappij-bank zaten niet bij de pakken neer. Zij organiseerden een inzamelingsactie onder de Nederlandse bevolking. Binnen twee weken was maar liefst anderhalf miljoen gulden opgehaald. De gemeente Amsterdam leende ook nog een half 114 AJAX MAGAZINE MAART 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 112