Sterk in de duels t Zaterdag door Jeroen Kleijne Jarenlang heeft hij op hoog niveau getennist. Misschien is het juist wel daarom dat Mark Geestman (22) zelden het onderspit delft in een één-tegen-één duel. Geduld is daarentegen niet de sterkste eigenschap van de rechterverdediger. Foto: Louis van de Vuurst 'Behalve dat ik bijna nooit een duel verlies zijn mentaliteit en inzicht mijn sterke punten. Minder goed aan mijn spel is dat ik eigenlijk wil dat iedere aanval tot een doelpunt leidt. Daardoor voetbal ik in een te hoog tempo. Ik speel het liefst negentig minuten lang pressing en dat kan natuurlijk niet.' Mark Geestman is dit seizoen rechterverdediger (2), maar speelt het liefst centraal in de defensie. 'Op 3 kom je meer aan de bal, ben je meer betrokken bij het spel en kun je beter coachen. Op 2 ben je meer verdediger dan voetballer. Maar het ligt er natuurlijk aan hoe je die positie invult. Als jouw spits gewisseld wordt omdat hij er niet aan te pas is gekomen, geeft dat absoluut voldoening. Ook speel ik de ballen heel direct in en probeer ik eerst diep te kijken voor ik een balletje breed leg.' Vreemd genoeg had Mark Geestman tot zijn achttiende verjaardag nog nooit binnen de lijnen van een voetbalveld gestaan. 'Ik heb altijd getennist. In die sport ben ik in elke leeftijdscategorie kampioen van Amsterdam geworden en op mijn veertiende was ik zelfs derde van Nederland. Toch vond ik tennis op een gegeven moment niet leuk meer, omdat ik te vaak last had van een blessure aan mijn arm.' Nieuwe passie Voetbal werd de nieuwe passie. Ook die sport bleek hem aardig te liggen. Na één seizoen AFC vertrok hij naar FC Groningen. In het hoge noorden speelde hij - op amateurbasis - in het tweede elftal en studeerde hij bedrijfskunde. Een min of meer mislukt jaar. 'De studie liep niet zo. Bovendien draaide Groningen een slecht seizoen en bracht de club de selectie terug, dus maakte ik weinig kans op een contract. Ik ben dus maar teruggegaan naar Amsterdam.' Inmiddels speelt Mark Geestman voor het vierde seizoen in de zaterdag 1 van Ajax. Hij is net terug van een langdurige blessure. 'Ik heb eind vorig seizoen doorgespeeld met een buikspierblessure. De eerste maanden van dit seizoen heb ik daardoor gemist. Voor de winterstop heb ik toch nog een stuk of zeven wedstrijden gespeeld. Na één goede en een paar mindere wedstrijden zie ik nu weer een stijgende lijn in mijn spel.' Hij vindt dat zijn team nog niet laat zien wat het in huis heeft. 'Eigenlijk is het hetzelfde verhaal als de afgelopen jaren. Steeds zie je dat aan het eind van het seizoen veel spelers weggaan, waardoor we aan het begin van het volgende seizoen veel tijd nodig hebben om ingespeeld te raken. Zeker in een klasse waar andere ploegen met veel ervaring spelen, verlies je dan te veel punten. Ik denk wel dat we dit jaar nog een periodetitel kunnen halen of anders de tweede plaats in de competitie.'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 103