Foto: Louis van de Vuurst nemen bepaalde situaties dan nog eens door tijdens de keeperstraining, die ik twee keer per week heb. Je wordt als keeper bij Ajax zeker niet aan je lot overgelaten, zoals bij sommige verenigingen misschien wel het geval is. Ik voel me dan ook echt één met het team, en niet zomaar een eenling, zoals keepers vaak zijn.' Eerder op eigen benen Nelis vindt dan ook niet dat keepers gek zijn, zoals wel eens gezegd wordt. Maar apart zijn ze wel. 'De spelers zijn toch gewend om dingen met elkaar te doen, terwijl de keepers met z'n tweetjes bezig zijn, zowel binnen als buiten het veld. Maar ik heb van jongs af aan geleerd mezelf te beschermen. Je moet als keeper toch steeds de klappen opvangen. Voetballers hangen vaak aan elkaar, terwijl een keeper alleen staat. Maar dat kan in het verdere leven alleen maar een voordeel zijn. Je staat eerder op je eigen benen en dat kan ook best belangrijk zijn. Echt apart van de groep voel ik me echter niet. Ik ga gewoon met de jongens om, ga met ze op vakantie en doe andere dingen. Maar ik weet niet hoe dat bij andere clubs is.' Het enige 'vreemde' keepersgedrag dat Nelis vertoont, is het verzamelen van keepershandschoenen. 'Ik doe dat eigenlijk niet bewust, maar ik heb inderdaad thuis een hele berg oude handschoenen liggen. Die dingen gaan meestal ook maar een paar wedstrijden mee, dan is het foam, dat bovenlaagje, al versleten. Gelukkig word ik gesponsord want anders zou het best een flinke kostenpost voor me zijn. Mijn moeder vindt overigens dat ik die handschoenen maar eens moet weggooien, maar ik vind het gewoon leuk om ze te bewaren. Het is niet echt bijgeloof, maar meer een gewoonte.' Naast zijn loopbaan in het reserveteam van Ajax, heeft Nelis ook al een keer van het Wilhelmus mogen genieten. Voorlopig is het bij die ene cap gebleven. Willem II- goalie Jimmy van Fessem neemt momenteel de plaats onder de lat in bij de Olympiërs, ook daar zit de Ajacied op de bank. En ook hier komt de ervaring weer om de hoek kijken. 'Jimmy van Fessem keept iedere week op eredivisie-niveau,' zegt Nelis. 'En daar geeft de coach de voorkeur aan, want ik heb niet het gevoel dat hij nou zoveel beter is dan ik. Keepen in het tweede van Ajax is tenslotte ook niet niks, vind ik.' Nelis lijkt zijn kans op meer rustig af te wachten. Hij oogt zelfverzekerd, zowel op het veld als ernaast. Keepen bij Ajax is een moeilijk vak, maar als je zoals Nelis al een decennium in het rood-en-wit keept, begint alles te wennen. En is er af en toe tijd voor een fraaie duik, die de liefhebbers nog maar zo weinig tegenkomen. Nelis: 'Bij Ajax zijn ze meestal niet zo blij met zweefduiken, maar ik houd er wel van. Het maakt het keepen toch een beetje leuker, zowel voor mij als voor het publiek. Maar een keeper moet er hier vooral voor zorgen dat de bal weer snel in het spel komt en als je dan een mooie duik maakt, dan kost dat alleen maar tijd. Het moet bij Ajax wel functioneel zijn.' AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 94