Hij oogt zeer fit als hij het spelershome betreedt. De scepsis bij zijn terugkeer heeft plaats gemaakt voor waardering. Tegen Willem II werd hij uitgeroepen tot Man of the Match. Vooralsnog is het blessureleed aan hem voorbij gegaan. Bobby Haarms, befaamd om zijn loeizware hersteltrainingen, heeft op dit moment niets aan de lange blonde. Hoe is Scholten in vredesnaam niet geblesseerd geraakt? 'Ik heb natuurlijk wel wat kleine dingetjes gehad, niets ernstigs. Ik weet niet waar het vandaan komt, al die blessures. Het is natuurlijk jammer voor Ajax dat het nu niet goed gaat. Je hebt twee jaar alles gewonnen wat er te winnen was en nu deze moeilijke periode. Terwijl al die sucessen nog zo vers in het geheugen liggen. Er hangt ook meteen zo'n negatieve sfeer omheen. Van buitenaf dan, die beleving is duidelijk veranderd. Mensen gaan je anders benaderen en dat slaat eigenlijk nergens op. "Hoe kan dat nou, dat het met Ajax zo slecht gaat," roepen ze nu. Ja, als je alles wint, dan heb je aanzien, dan ben je ik weet niet wat voor ze. Als je gaat verliezen ben je ineens een boerenlul.' Hij neemt een slok van zijn mineraalwater. 'Kijk,' vervolgt hij, 'als je vorig jaar een diepe bal gaf die net niet aankwam, zei men: "Mooie bal, net te kort." Als je nu zo'n bal geeft, kraken ze je af. "Ziekenhuisbal!" Zo extreem is dat. En omdat Ajax in een heel hoog aanzien staat, wordt er door de nederlagen en dit soort opmerkingen aan dat imago geknaagd. Dan word je in je eer aangetast en dat is moeilijk.' Dan toont hij venijn. Venijn, gevoed door trots. 'Maar noem me eens een club in Nederland die zonder zeven of acht basisspelers kan spelen. Dan word je van de mat geveegd. Wij zijn in ieder geval elke wedstrijd aanwezig. We spelen niet altijd goed, maar we zijn er wel. En we laten ons niet van het veld spelen.' Bescheiden Ajax en new age; regelmatig hoor of lees je dat de ploeg zich in een 'negatieve spiraal' bevindt. Hoe wordt dit ervaren door Arnold Scholten, die zelf juist een sterke periode doormaakt? 'Ik voel die neergang wel, maar iedereen moet naar zichzelf kijken en zorgen dat hij weer zo snel mogelijk op niveau komt. Iedereen is wel met zichzelf bezig. Te veel zelfs. Omdat je toch altijd eerst aan de ploeg moet denken. Het belangrijkste blijft het ploegresultaat, niet hoe je zelf voetbalt. En als te veel mensen met hun eigen zaakje AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 46