Foto's: Louis van de Vuurst speelde omdat de ploeg mij nodig had, werd ik uitgefloten. Ik speelde inderdaad niet goed, maar dat was op dat moment niet meer dan normaal. De mensen moesten het kunnen begrijpen, maar sommigen weigerden dat. Dat vond ik jammer. Nee, eigenlijk vond ik dat schandalig. Het waren de mensen die een jaar eerder nog juichten bij ieder doelpunt dat ik maakte. Dan zou je verwachten dat je krediet hebt, maar de publieke opinie werkt toch heel raar. Als iets me duidelijk is geworden dan is het dat wel. Het heeft geen zin om er boos om te worden. Het publiek kan maar met één situatie tevreden zijn, en dat is als het altijd maar goed blijft gaan en je altijd alles wint. Maar, en dat wil ik heel duidelijk stellen, de mensen die zich zo opstellen zou ik niet tot de echte supporters willen rekenen. Het zijn de neppers. Het zijn de mensen die het leuk vonden om Ajax-supporter te worden toen het zo fantastisch goed ging. Zij weten niet eens hoe je clubliefde spelt. Ik voel me veel meer verbonden met alle supporters die vroeger op F stonden, en op M, die op de Reynoldstribune zaten, al zo lang ze wisten. Ik geef ze groot gelijk dat ze hebben geëist dat ze weer bij elkaar komen te zitten. Misschien dat er dan een beetje sfeer in de Arena komt. Tot nog toe is het er angstig stil. Als je alleen maar zou luisteren zou je niet weten of de wedstrijd al aan de gang is. Ik geef toe dat er nog maar weinig te juichen is geweest, maar het lijkt wel of er bij de ingang van ieder tribunevak bordjes staan "verboden de spelers aan te moedigen". Juist als het minder goed gaat, of gewoon slecht, kan het helpen als de fans blijven schreeuwen.' Perfectie Het publiek is Kluivert anders gaan behandelen. Hetzelfde geldt voor de verdedigers. Iedere trainer weet inmiddels dat de nummer 9 van Ajax geen moment uit het oog mag worden verloren. De film laat in slow motion aanslagen zien op de benen van Kluivert. 'Vroeger ging het vanzelf,' herinnert Kluivert zich. 'Ik kreeg de bal in mijn voeten aangespeeld, ik maakte een actie en dan schoot ik op doel. Tegenwoordig staat er achter de mandekker nog een vent te wachten. Daarmee is de actie veel minder zinvol geworden en moet ik een andere oplossing zoeken.' Kluivert kaatst nu meer dan de beoefenaars van de Friese folklore-sport. Soms komt hij ook daar niet aan toe, want de mandekkers hebben hun taak, ongetwijfeld op aandringen van hun coaches, iets serieuzer opgevat. Ze vliegen er af en toe zo in, dat men op de tribune alvast de ogen sluit om het geweld niet te hoeven aanschouwen. Verdedigers met airbag. De benen van Kluivert maken zware tijden door. 'Ik vind zelf dat het nog wel meevalt,' meent de man in kwestie vrolijk. 'Dat ik niet mijn oude spel heb laten zien, ligt voor een deel aan de blessure en voor een ander deel aan het gebrek aan ritme. En toch heb ik het gevoel dat het langzaam maar zeker terug aan het komen is. Het kost heel veel moeite. Soms stapte ik het veld af met het idee "tjonge-jonge-jonge, weer geen bal geraakt". Misschien heeft men van mij het idee dat ik het allemaal nogal makkelijk AJAX MAGAZINE JANUARI 1997 41

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 41