emotioneel drama. Voor Kluivert zou de kater ook lichamelijk nog lang nabonzen. Lang was hij niet inzetbaar. Kluivert hoorde bedroevend lang bij de vele manken. De reactie op die eenvoudige ingreep in de knie was chronisch onderschat. In de film zien we Kluivert in verschillende trainingssessies met assistent-trainer Bobby Haarms. Haarms verandert niet, Kluivert lijkt steeds ouder. 'Als je achteraf kijkt naar alle ellende die die reactie heeft veroorzaakt, kan je spijt hebben dat je op het EK hebt gespeeld,' geeft Kluivert toe. 'Maar eerlijk gezegd heb ik geen tel overwogen om me niet beschikbaar te stellen voor het Nederlands elftal. Het was, net als met de finale van de Champions League, voor mij ondenkbaar dat ik er niet bij zou zijn. Dat zijn toch de momenten dat je er als voetballer wilt staan. Niemand kon voorzien dat ik zo veel last zou hebben van die knie. Daarom sta ik nog steeds achter die beslissing van toen, hoe verkeerd het ook uitpakte.' Warmte Niemand houdt er serieus rekening mee dat Kluivert ook het volgend seizoen nog voor Ajax speelt. De Europese topclubs staan zich te verdringen. De geruchten over aanbiedingen zijn op zich al een fenomeen geworden. 'Ze gaan steeds jonger weg,' zegt een gerimpelde supporter tegen zijn goed gecaste buurman. Van alle belangstellenden zou Milan de meest daadkrachtige zijn. Het zou een hereniging betekenen met Reiziger en Davids. Tenminste, als inmiddels Reiziger niet alweer is weggekocht. 'Ik mis ze,' zegt Kluivert over zijn voormalige teamgenoten. 'Michael en Edje brachten warmte in de groep. De sfeer is nu heel anders, maar dat is voor een deel natuurlijk ook te verklaren uit de resultaten die we tot nu toe hebben geboekt. Het zelfvertrouwen is nu veel minder. Van de zomer dacht ik nog dat het allemaal niet zo veel zou uitmaken. Ik vond het jammer dat er zo veel spelers weggingen, maar van Michael en Edje wisten we dat dat eraan zat te komen. Ik maakte me geen zorgen over de kwaliteit van de selectie. Achteraf viel dat tegen. Het is duidelijk dat we aan kwaliteit hebben ingeleverd, hoewel de groep door alle blessures nog niet op volle oorlogssterkte is geweest. Misschien dat het bestuur iets meer had moeten proberen om spelers Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 37