Foto: Louis van de Vuurst hem in de ploeg ten koste van Jari Litmanen. In de 86ste minuut brengt Rijkaard hem in kansrijke positie. Met de punt van de schoen bezorgt Kluivert Ajax de Europa Cup. Het feest strekt zich uit van het Weense Ernst Happel-stadion tot de Amsterdamse grachten. Kluivert is de held. Gedurende het seizoen heeft de nieuwe Ajax-spits 2061 speelminuten gekregen, in ruil waarvoor hij in totaal eenentwintig maal scoorde. 'Wij hebben Kluivert,' zong de snel groeiende supportersschare. Treurspel Dat was mei, de lente. In september raakt Kluivert betrokken bij een auto-ongeval. Kluivert overleeft, de tegenligger niet. De herfst zet in. Het is het begin van een treurspel in een oneindig aantal bedrijven. De bejubelde godenzoon staat plotseling in de beklaagdenbank. In hoog tempo toont de film shots van eindeloos flitsende fotografen. Bij iedere flits vertekent het gezicht meer. Kluivert werd schuldig bevonden en veroordeeld. Zijn schuld aan de maatschappij moest hij voldoen in de vorm van dienstverlening. Even was hij van het voetbaltoneel verdwenen. Kluivert werd door Van Gaal in bescherming genomen. Hij trainde wel, en speelde in het tweede. 'Alleen als hij met de bal in de weer is, kan hij dat andere even uit zijn hoofd zetten,' verklaarde de trainer. In november veroverde Ajax, met Kluivert, de wereldtitel tegen het Braziliaanse Gremio. De blijdschap had een ander karakter gekregen, maar gejuicht werd er zeker. Het seizoen eindigde echter met het hoofd ver naar beneden. In de finale van de Champions League verloor Ajax in de strafschoppenserie van Juventus. Kluivert viel na rust in voor Musampa, maar had eigenlijk de wedstrijd aan zich voorbij moeten laten gaan. Het litteken dat een meniscusoperatie had gelaten was nog veel te roze. Kluivert moest en zou, en Van Gaal hoopte op een nieuw gouden moment van zijn spits, voor wie het seizoen 3464 minuten duurde. Kluivert scoorde in '95-'96 drieëntwintig keer namens Ajax, maar niet in de finale. Het EK in Engeland volgde. Kluivert was verre van fit, maar kon opnieuw de verleiding niet weerstaan. Ook Hiddink vertrouwde niet vergeefs op de grillige kwaliteiten van het natuurtalent. Voor Oranje eindigde het EK in een sportief en AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 35