Interview Een m •oie maar met te eel door Raymond Bouwman Het leven heeft een vlucht genomen. Zoals er over Willeke een musical is geschreven, zo zou er nu al een film over het leven van Patrick Kluivert gemaakt kunnen worden. Hij komt pas kijken, maar heeft alles al gezien. Dit is pas zijn derde seizoen in Ajax 1, maar nu al heeft hij alle pieken en dalen van het (voetbal)leven doorgemaakt. Het script is vaak iets te dik aangezet, met een neiging naar de pathetiek. En het einde is geforceerd. Willeke zingt nog steeds, en Patrick voetbalt. De film begint met Kluivert die een journalist zijn jongenskamer laat zien. 'Hier sliep ik,' zegt hij, terwijl het beeld vervaagt en er een jongen onder een Ajax- dekbed ontwaakt en voor het eerst naar de training gaat van de Ajax-selectie. Generatiegenoot Clarence Seedorf heeft die stap al eerder gemaakt. Aan hem trekt de jonge Kluivert zich op, en aan Edgar Davids, de iets oudere Ajacied die ook uit Amsterdam Noord afkomstig is en ook bij Schellingwoude begon. Hij besluit zich zo min mogelijk te laten imponeren door de omstandigheden. De eerste bal op Frank Rijkaard, met wie hij ooit nog als mascotte op de foto is gegaan, komt goed aan. Hij is enigszins verbaasd als Louis van Gaal tijdens de voorbereidingsperiode over hem zegt: 'PSV heeft Ronaldo; wij hebben Kluivert.' In de buitenwereld geldt deze uitspraak lang als het beste bewijs voor de snoeverigheid van Van Gaal, die zich gedraagt als een kind dat vindt dat het voor zijn verjaardag het verkeerde cadeautje heeft gekregen. Ronaldo stond bovenaan het verlanglijstje. Het Braziliaanse wonderkind werd echter, onder nog altijd onopgehelderde omstandigheden, voor de Amsterdamse neus weggekaapt door PSV. Kluivert was een product van de Ajax- opleiding. Kwaliteit had hij zeker, maar of het de nieuwe Ajax-spits zou worden, daarover bestond grote twijfel. Niet bij Van Gaal, die in hem wel degelijk de opvolger zag van Stefan Pettersson. In de wedstrijd om de Super Cup, de latere Johan Cruijff- schaal, scoorde Kluivert en had hij eenmaal een assist. In de daaropvolgende wedstrijd, zijn eerste competitiewedstrijd, volgde hij de traditie van Cruijff, Kieft en Van Basten: hij scoorde. Al tijdens die wedstrijd tegen RKC begint het er inderdaad op te lijken dat Van Gaal niet gebluft heeft. Kluivert raakt geblesseerd door een schop van Streppel en wordt in de rust vervangen door Nordin Wooter, met wie hij het jaar ervoor nog in de Al speelde. Ook Wooter scoort overigens. Tijdens het seizoen ontwikkelt Kluivert zich tot een veelzijdige spits. Hij is rap aan de bal en meedogenloos voor het doel. De film laat beelden zien waarbij het door het steeds lagere camerastandpunt lijkt alsof Kluivert steeds groter wordt, tot hij uiteindelijk zichzelf en de aardse beperkingen lijkt te ontstijgen. Onsterfelijk wordt hij als hij als invaller de beslissing brengt in de Europa-Cupfinale. Twintig minuten voor tijd zet Van Gaal 34 AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 34