Foto: Louis van de Vuurst niemand iets aangaat. De gesprekken tussen de clubs en mij zijn privégesprekken. Als ik vertel met wie ik in gesprek ben, breng ik de trainer van die club in verlegenheid. Zodra ik er definitief uit ben, maak ik mijn nieuwe werkgever bekend.' Dat de sportjournalistiek op de naam van zijn nieuwe club jaagt, begrijpt Van Gaal echter al te goed. 'Voor journalisten telt het nieuws. Zij zijn afhankelijk van wat de dag hun brengt. Hun belang is anders dan het mijne. Journalistiek is veelal korte- termijnpolitiek. Dat is jammer. De lange termijn, de analyse, is in feite interessanter. Maar daarvoor is nu eenmaal minder ruimte beschikbaar. Het zij zo.' Minder begrip is er voor 'de overdreven aandacht' voor het voetbal. De toestanden rond de opkomst en ondergang van Sport7 noemt Van Gaal 'buitensporig'. 'Voetbal is momenteel razend populair. Het geeft de mensen een kans aan de dagelijkse beslommeringen te ontsnappen. Zoals het hoorspel dat vroeger deed, en later het drama op de televisie. Het voetbalstadion is een sociale ontmoetingsplek geworden. Daar is niets mis mee. Gevolg is alleen dat alles rondom voetbal de aandacht van de media trekt. Alsof de wereld uit voetbal alleen bestaat. Als ik vertel geen voetbalholic te zijn, word ik vreemd aange keken. Men ervaart het als bizar als een trainer niet alle op de televisie uitgezonden wedstrijden bekijkt. Maar ik heb nu eenmaal ook andere interesses.' Relativeren Praten over de aandacht voor het voetbal doet zijn ergernis onverwachts groeien. 'Zo'n stuk over Dani,' zegt Van Gaal, refererend aan een artikel in De Telegraaf, 'dat is toch belachelijk? Voorop een krant een roddel publiceren over het zogenaamde nachtleven van een voetballer. 'Ook al zou hij een paar keer zijn hifi- stereo te hard hebben gezet, - zelfs ik doe dat bij een bepaald lied van Celine Dion wel eens. Zo'n jongen krijgt zomaar een etiket opgeplakt. En het is aan hem om daar weer onderuit te komen. Dat zal heel moeilijk worden, waardoor hij weer een heel lange weg heeft te gaan.' Toen Van Gaal bij Ajax begon, liet hij mediatraining in het basispakket van de AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 29