spanning bij de spelers vergroot, gelooft de technisch directeur niet. 'Ik vind het publiek in de Arena juist zeer positief. Ajax wordt, vind ik, opvallend welwillend bejegend. De spanning bij de spelers neemt toe als het eerste doelpunt uitblijft, en dat is en blijft een gevolg van de blessuregolf. Tegen PSV stonden Kluivert en Litmanen voor het eerst dit seizoen samen in de basis. In de voorgaande twee seizoenen stond dit duo borg voor veertig goals per seizoen. En veertig assists. Hun absentie heeft zich gewroken. Spelers als Litmanen en Kluivert zijn niet zomaar te vervangen.' Attractieve speelstijl Ajax bereidt zich op de tweede seizoenshelft voor in zuid- Spanje. In dat 'spiervriendelijke klimaat' hoopt Van Gaal met een fitte selectie aan de training te kunnen beginnen. 'De voorbereiding is erg belangrijk. Daar wordt de basis gelegd om de tweede seizoenshelft goed door te komen. Zoals het er nu uitziet, zal iedereen, op Peter Hoekstra na, aan de voorbereiding kunnen beginnen. Dat is al winst ten opzichte van de zomer. Toen heb ik een deel van de selectie later laten begin nen, omdat zij dienden te herstellen van het EK.' Na de winterstop kan alles anders zijn. De kans op titelprolongatie is na het verlies tegen PSV weliswaar definitief verkeken, maar Van Gaal heeft andere pijlen in zijn arsenaal. 'De belangrijkste is gericht op de Champions League. Dat zijn nog vijf wedstrijden tot een hoofdprijs. Ajax is in die competitie van niemand afhankelijk. Atletico Madrid moet tweemaal tegen Ajax aantreden: dan moet je van goede huize komen, wil je Ajax verslaan. Ten tweede: we willen gedurfd blijven spelen. De attractieve speelstijl aanhouden, ook in mindere tijden. En we moeten ervoor zorgen ons niet over te geven. Voor Ajax telt ook het prestige.' Korte-termijnpolttiek Na dit seizoen zit Van Gaals karwei bij Ajax erop. Hij zal dan elders zijn visie op het voetbal in praktijk gaan brengen. De vraag waar gonst al maanden door de kolommen van de dag- en weekbladen. 'Ik weiger op namen in te gaan. Vind dat dat AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 27