Foto: Louis van de Vuurst zijn uitgekomen. Dan gaat op een gegeven moment blijkbaar de rek eruit. In die ontwikkeling is tot op heden geen kentering gekomen.' Vicieuze cirkel De eerste helft van het huidige seizoen is er één om snel te vergeten. Ajax verspeelde in de competitie een ongekend aantal punten. Een Nederlands bekersucces werd door Heracles ruw verstoord. En dan volgt de hoon. Want wie hoog staat, kan hard vallen. De 'Godenzonen' werden 'zodenzonen'. De club met de voorbeeldige opleiding stond plotseling te boek als de club met het matige aankoopbeleid. De smalende reacties op Ajax' neergang lijken Van Gaal niet te deren. Hij werkt onverstoorbaar aan het herstel, al was het maar om de club aan het einde van het seizoen in stijl te kunnen verlaten. Van Gaal: 'Als een topclub als Ajax mindere tijden doormaakt, is de verbazing, de hoon groot, dat hoort er nu eenmaal bij. Intussen voer ik gewoon mijn plan uit. Wij moeten de vicieuze cirkel doorbreken. Door de absentie van belangrijke spelers, is de last van de wedstrijden op mindere spelers terecht gekomen, en daarmee bedoel ik de spelers die bij de selectie zitten om opgeleid te worden. Ajax streeft altijd naar een selectie van vijftien, zestien gelijkwaardige spelers, met daarbij nog een stuk of zes aankomende spelers, die langzaam maar zeker naar het hoogste plan worden getild. Zij dienen nu echter de kar te trekken. En dat leidt, dat kan niet anders, tot vermindering van de kwaliteit. De aankomende spelers staan momenteel onder een te hoge druk.' Over een verband tussen Ajax' verhuizing naar de Arena en de slechte prestaties drukt Van Gaal zich genuanceerd uit. 'Na tuurlijk, in het begin waren er logistieke, zeer irritante problemen, maar daar moeten professionals mee om kunnen gaan. De kwade genius is echter de grasmat. Die logistieke problemen zijn inmiddels opgelost. Maar dat gras ligt er nog steeds. En dit seizoen zal het er niet meer beter op worden. Dat is een bittere pil. Iedereen weet dat Ajax op de helft van de tegen- stander pleegt te spelen. Iedereen weet ook dat tegenstanders zich in Amsterdam bij voorkeur ingraven. Om die tegenstanders uit elkaar te spelen, moet de bal snel rondgespeeld kunnen worden. En die speelwijze vraagt om een supergoed veld.' Maar het is daarentegen, zegt Van Gaal, 'voor voetballers een enorme kick om voor ruim veertigduizend man te kunnen spelen'. Dat die massa mensen, die bij het uitblijven van vuurwerk op het veld nogal eens lusteloos lijkt toe te kijken, de AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 25