Pijlen richten op Champions League De visie van Louis van Gaal door Ronald Ockhuysen Eindelijk is de lang verwachte winterstop aangebroken. Aangenaam was het afscheid van de eerste seizoenshelft niet. Na het verlies van PSV is prolongatie van de titel definitief uitgesloten. Maar daarmee is alles nog niet verloren. Louis van Gaal heeft nog andere pijlen in zijn arsenaal. De Champions League is daarvan de belangrijkste. 'Nog vijf wedstrijden scheiden ons van een hoofdprijs.' In het spelershome van Ajax hangen, achter de bar, ingelijste foto s. Daarop zijn hoogtepunten vastgelegd, momenten van ultiem sportief geluk. Louis van Gaal en Gerard van der Lem met boven hun hoofd de UEFA Cup. Patrick Kluivert in een innige omhelzing met de Europa Cup 1. De spelersgroep met weer een kampioensschaal. De wereldbeker. Succes na succes na succes. Aan zo'n fotogalerij kleeft altijd een zweem van nostalgie. Foto's waarop bekers overheersen, wekken de indruk lang, erg lang geleden te zijn gemaakt. Wie niet beter weet, zou dan ook kunnen denken dat die foto's, aan de wand in het spelershome, alle hoogtepunten uit de geschiedenis van Ajax bevatten. Dat die reeks prijzen in werkelijkheid is binnengesleept in een tijdsbestek van enkele jaren, onder de hoede van één enkele trainer, is onvoorstelbaar. Die trainer, Louis van Gaal, kuiert op zijn gemak door het spelershome. Voor de opgeprikte successen heeft hij geen oog. Een voetbaltrainer kan nu eenmaal geen elftal samenstellen uit herinneringen. Voor hem telt alleen de realiteit. En als die realiteit bestaat uit een waslijst geblesseerde spelers, dan heeft de trainer een probleem. 'De val van Ajax heeft zich ingezet na de wedstrijd om de wereldbeker tegen Gremio, in november 1995,' vertelt Van Gaal. 'Nadat die taak was volbracht moest het Nederlands elftal, met in de basis negen Ajacieden, zich ook nog eens plaatsen voor de eindronde van het Europees Kampioenschap in Engeland. Daarna is de blessuregolf begonnen. Ik denk echt dat die eindeloos lijkende reeks blessures binnen mijn selectie te maken heeft met overbelasting. De Ajax-spelers hebben gewonnen wat er te winnen viel. Daar zijn veel wedstrijden voor nodig geweest - de wereldbeker, de Europese Supercup, de Europa Cup - en dat heeft een lichamelijke overbelasting veroorzaakt. Daar komt dan voor de internationals het Nederlands elftal nog bij. Daarmee ging het niet goed, zodat een kwalificatiewedstrijd nodig was. Dus weer een extra wedstrijd, gevolgd door het toernooi zelf. Daarnaast kun je spreken van geestelijke overbelasting. In de geest hebben zij alles bereikt, tal van dromen AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 23