vrij, dan ga ik misschien skiën. Ik moet dan natuurlijk goed oppassen, maar in principe mag het wel van Ajax. Vorig jaar wilden we al gaan, maar toen zat ik met mijn knieblessure.' Bijgeloof 'Wat ik al jaren doe is eerst mijn rechtersok en mijn rechterschoen aantrekken. Dat is het enige wat ik doe. Ondanks mijn blessure in december vorig jaar houd ik wel vast aan deze gewoonte. Vroeger liep ik ook altijd achter Sonny Silooy aan het veld op, maar dat kan nu ook niet meer. Verder draag ik alleen als het echt niet anders kan schoenen met vaste noppen. Ik heb een paar met pinnen dat al heel lang meegaat, die zijn al bijna versleten.' Nummer 11 'Ik draag het niet alleen als rugnummer, 'Eleven' is nu ook een kledingmerk geworden. Het is een leuke naam. In een paar restaurants in de Arena draagt het personeel ook shirts van Eleven. Het zijn mooie spullen. Zelf geef ik af en toe wat advies, maar het serieuze werk als stoffen uitzoeken laat ik aan de experts over. Ik draag altijd het shirt met nummer 11. Bij de Champions League zou de nummering eerst op volgorde gaan, maar wij wilden liever onze eigen nummers houden. Vroeger droeg ik trouwens nummer 4. Dat werd dan zo mooi achter op het shirt gestikt, prachtig vond ik dat. De 'vier' is trouwens niet een positie die ik nu ambieer, misschien in de toekomst wel.' Portretrecht 'In het buitenland zijn ze daar al veel verder mee. Daar hebben spelers bijvoorbeeld een commercieel contract voor dat soort zaken en een gewoon contract. De club koopt die rechten dan gewoon af, dan is alles opgelost. De speler en de club weten dan precies waar ze aan toe zijn, dat vind ik een goede zaak, zowel voor de speler als de club. Het voetbal wordt steeds commerciëler, dat is niet meer te stoppen. Het is daarom zaak dat dit soort dingen goed zijn geregeld. Voor bijvoorbeeld interviews voor voetbalbladen zal ik nooit geld gaan vragen, maar als er bepaalde programma's van commerciële omroepen 'reclame' maken met jouw komst naar de studio, vind ik dat daar best geld voor gevraagd mag worden.' Bosman-arrest 'Tja, waar gaat dat allemaal heen... De transfermarkt gaat ondertussen gewoon door met nog hogere bedragen. En zelfs als je een contract hebt, is het nog maar de vraag of een club je daar aan mag houden. Als je een dusdanig verbeterde aanbieding krijgt, wordt het moeilijk voor een club om je aan het contract te houden. De clubs moeten echt heel alert zijn. Al veel vroeger over contractverlenging praten. Het is voor de spelers wel aantrekkelijker, vooral financieel dan. Het geld komt nu ten goede aan de speler en minder aan de club.' Voetbalvandalisme 'Het ging volgens mij even heel goed in Nederland. En bij Feyenoord-Ajax kun je dat soort dingen verwachten. Het valt natuurlijk niet goed te praten, maar ik weet er zo geen oplossing voor. Die hoefik gelukkig ook niet te bedenken.' Lievelingskleur Na een lange stilte: 'Ik heb niet echt een lievelingskleur. De kleuren van het Barcelona-shirt vind ik erg mooi. Het nieuwe tenue van het Nederlands elftal vind ik ook heel mooi, echte ouderwetse kleuren, het is een klassiek tenue dat ik erg mooi vindt.' Engels voetbal 'Het is wel bekend dat ik het Engelse voetbal een warm hart toedraag. Misschien heb ik dat wel te vaak duidelijk gemaakt... Ik moet denk ik voorzichtiger zijn met dat soort uitspraken.' Media 'Ajax is een topclub, dus dan is het logisch dat er veel pers komt. Er gebeurt hier altijd wat, maar volgens mij is het in andere landen een stuk hectischer. Het hoort bij je beroep als topsporter. In Nederland word je over het algemeen goed behandeld. Het is een klein wereldje en je kunt zelf uiteindelijk bepalen wat je zegt en tegen wie.' Vorm 'Vorm is echt een ongrijpbaar iets. Je ziet het niet alleen aan Ajax, maar ook Manchester United en AC Milan kennen nu een terugval. Bij mezelf is het de ene week ook goed en de andere heel slecht en dat kan niet op dit niveau. Dat wordt meteen afgestraft. Het is wel apart om zo'n jaar mee te maken. We moeten de winterstop gewoon goed doorkomen en dan in de tweede helft kunnen we best nog wel eens gaan stunten. Het lijkt er ook wel op dat niemand die schaal wil heb ben, ook de andere topploegen verliezen veel punten. Dat komt ook omdat de andere clubs sterker worden. In de Meer wisten we meest al al van tevoren dat we zouden winnen, dat waren altijd zekerheid- jes. Nu is dat niet meer zo, maar dat komt vast wel weer goed.' AJAX MAGAZINE JANUARI 1997 229

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 229