Verliezen als kunst Aan de zijlijn door Klaas Vos Het kan zijn dat als u dit onder ogen krijgt - oh, ellendig vroege deadline! - elke rechtgeaarde Ajacied met triomf in de blik en de borst weer wat vooruit, fier als een winnaar door het leven gaat. Maar nu is er alleen maar droefenis. Ver op achterstand in de competitie, door Heracles uit het bekertoernooi geknikkerd en met angst en beven op weg naar Zürich. Het is al wel heel lang geleden dat het woord verliezen zo'n realiteit had als dit seizoen. Op weg gaan naar het stadion met zoveel onzekerheid omtrent de afloop, dat is wennen voor Ajacieden. Ajacieden weten dit jaar niet wat hen overkomt. En factoren worden besproken, gewogen en uitgewisseld. Niet de vreugde over de zoveelste overwinning is het gesprek van de dag. Maar hoe kan, kon het zover komen? Wat is er aan de hand? En de een benadrukt het - inderdaad - bizarre aantal blessures, de ander vindt dat ook, maar wijst op de grasmat. Een derde zet vraagtekens bij het aankoopbeleid. En weer een ander zoekt het hogerop: duistere machten zijn in het spel, Ajax wordt gestraft vanwege de grootheidswaan van Arena en godenzonengedrag. Noodlot, schuld, toeval of een combinatie van het een en ander: wie zal het zeggen. Het feit ligt er. En voor mij is het interessanter wat het bij jezelf doet. Je kunt woedend worden. Je ervaart het als onrecht. Dit kan en mag Ajax toch niet overkomen. God is toch een Ajacied, zoals iemand me eens zei. Waar blijft die dan Je laat je kind toch niet zo spartelen en aanmodderen? Je kunt ook kwaad zijn op de spelers: zakkenvullers zijn het, zie je wel. Ze denken alleen aan zichzelf, clubliefde bestaat niet meer. Ze denken aan die aantrekkelijke transfer die op ze ligt te wachten. Kwaad kun je ook zijn op Van Gaal: wat een aankoopbeleid, we zijn er alleen maar op achteruitgegaan. En hij heeft veel te vroeg bekend gemaakt dat hij weggaat, dat haalt motivatie weg. En is hij zelf nog wel gemotiveerd genoeg? Het zijn begrijpelijke gevoelens. Terecht of niet. Een supporter heeft ook recht op kankeren. Het hoort er bij. Maar ook collectief in het stadion middels een striemend fluitconcert of middels irritant vogelgeluid Klagen de spelers daar ten onrechte over Voor Langs de Lijn ben ik bezig aan een serie over clubliefde in de eerste divisie. Ik spreek met supporters van de zogenaamde kleine clubs dus. Clubs zonder die geschiedenis van triomf, die wij gewend zijn. Supporters die elk jaar met verliezen als keiharde waarheid geconfronteerd worden. Die altijd in onzekerheid over de afloop naar hun 'arena' gaan. Voor velen is verliezen zelfs gewoner dan winnen. Maar het valt mij op, dat dat helemaal niet erg gevonden wordt. Natuurlijk, ook zij willen uiteindelijk winnen, maar verlies is ingecalculeerd. Sterker nog: steeds hoor ik dat verliezen bij het supporterschap hoort. Supporterschap is juist die spanning, elke keer weer: gaan we met drie of nul punten naar huis? En eigenlijk vinden ze Ajax- (en ook PSV-)supporters maar luxe supporters, verwend en gemakzuchtig door langdurig succes. En hoor ik: heel veel supporters van Ajax zijn dat geworden vanwege het succes en niet om de club zelf. En laten we eerlijk zijn: zullen die er niet bij zijn, salonsupporters? In ieder geval: wij zijn niet gewend aan verliezen, meer dan als een incident. Verliezen is voor ons een kunst, die we moeilijk onder de knie krijgen. En toch denk ik dat we beter af zijn als we verliezen als realiteit aanvaarden, niet gelaten, maar als een kerel. Ook al gaat een heel jaar verloren, Ajax, je club gaat er niet aan. Verlies hoort bij het leven, ook bij het Ajax-leven blijkbaar. Godenzonen zijn ook stervelingen. Wie leert wat verliezen is, leert ook weer wat winnen is. En vanuit die houding klinken er dan geen fluitconcerten, maar aanmoedigingskoren. Positief tekeergaan als we voor staan, dat is makkelijk zat. Een niet aflatende ondersteuning als het niet goed gaat, daarin toont zich de ware supporter. En wie weet helpt het ook nog, lopen we nu al weer wat meer recht op en zo niet: volgend jaar beter. Het rood-wit gaat nooit verloren. AJAX MAGAZINE JANUARI 1997 227

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 227