-Jan van der Weij Momentopname 'Deze foto is gemaakt vanuit de hondendug-out in de Meer, waar je zo'n mooi standpunt had, laag over het veld. Kanu vond ik een prachtige, intuïtieve voetballer. Hij was zo warm en natuurlijk met die slepende bewegingen die hij met zijn lange stelten maakte, dat onnatuurlijke verdedigers er vanzelf intuinden. Ik mis hem op het veld. Met deze foto wil ik hem nog eens in de herinnering brengen. De ene voetballer is fotogenieker dan de andere, absoluut. Het hoeft niet per se de beste te zijn die het fotogeniekst is. Gullit was fotogeniek, John de Wolf ook. Door hun uitstraling, die haardos. Misschien vind ik dat wel omdat ik zelf zo'n kale kop heb. Er zijn er ook bij wie ik denk: jammer dat nou net hij gescoord heeft. De ontlading van Bergkamp na een doelpunt geeft je het idee dat er een ijsberg over het veld rolt. Het is allemaal zo koud. Jammer, denk je dan, had het niet Kanu kunnen zijn die scoorde? Of Finidi, die heeft het ook. Dan komt het hart van Afrika naar boven. Dat dansje, dat vingertje. Die warmte, dat is het voor mij. Ik vraag me af of Kanu hier gelukkig geweest is, met het koude klimaat in onze koude maatschappij.' Klaas-Jan van der Weij (4 november 1952, Emmen) is sinds tien jaar sportfotograaf. Ook maakte hij reportages in het buitenland, bijvoorbeeld over blank en zwart in de Zuid-Afrikaanse sport. Hij fotografeert voor Trouw, Het Parool en Sport International en exposeerde onder meer in Naarden, Eindhoven en Oostenrijk. Hij won de Zilveren Camera, was fotojournalist van het jaar 1992 en won tweemaal een prijs van World Press Photo. In de categorie sport werd zijn foto van een uitgeputte Greg LeMond bekroond met de eerste prijs; een serie rodeo- foto's, gemaakt tijdens het WK voetbal in de Verenigde Staten, won in de categorie sportseries de tweede prijs. Foto: Louis van de Vuurst 224 MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 224