speelt.' Bij De Dijk, zegt Van der Lubbe, is vaak één blik onderling voldoende om de zaak op het goede spoor te krijgen. 'De ander er even bewust van maken waar het allemaal om gaat.' Van der Lubbe weet dat hij makkelijk praten heeft: bij De Dijk zijn ze heel close. Als hij naar de gemiddelde profclub kijkt, heeft hij sterk het idee dat het met de onderlinge relaties best wat beter kan. 'Een bal hooghouden, een pass over veertig meter geven: allemaal dik voor elkaar. Maar de manier hoe je als team opereert valt nog behoorlijk te verbeteren. Volgens mij is Van Gaal een van de weinigen die zich daar echt mee bezighoudt.' Toch: het is moeilijk saamhorigheid te kweken bij een groepje mensen van wie de één een paar ton meer verdient dan de ander. 'Het is in het voetbal misgegaan toen de belangen te groot werden; toen het niet meer ging om tienduizend gulden die er waren te verdelen, maar om tonnen. Ik pleit niet voor totale gelijkschakeling, toch moet je oppassen dat de boel niet scheef groeit. Bij De Dijk, ook een team, verdient iedereen hetzelfde. Hadden we ooit anders besloten, dan had De Dijk niet meer bestaan. Ik schrijf de teksten. Via de auteursrechten krijgen de componisten geld, de uitvoerenden niet. Heb je een hit dan krijgt de één een zak geld, maar hij zit naar een optreden wel in hetzelfde busje met iemand die niets krijgt. Je kunt op je vingers natellen dat zoiets scheef loopt. Verdeel je de poet onderling, dan is het opeens wél een team. Dan vecht iedereen voor hetzelfde.' Surrogaat Geld, altijd weer dat vermaledijde geld. De financiële waanzin van het voetbal heeft gemaakt dat de interesse van Van der Lubbe is verflauwd. Een regelmatige stadionbezoeker was hij toch al niet. 'Zo'n wedstrijd draaide bij mij altijd uit op een deceptie. Ik vind voetbal vooral leuk om te doen. Kijken blijft een zwak surrogaat.' Zingen over voetballen is een vergelijkbaar aftreksel. 'Het is altijd: niet voetballen.' Het leuke, mooie, emotionele van voetbal is nauwelijks in woorden te vatten. Iedereen, zegt hij, kan zich iets voorstellen als hij zingt Ik keek uit het raam, ze liep voorbij en opeens wist ik het niet meer. 'Liefde is het rock 'n' roll-onderwerp bij uitstek, terwijl de werkelijkheid van de liefde ook mooier is dan erover te zingen. Toch: de goede liedjes schuren erg dicht aan tegen het bedrijven van de liefde. Op die manier over voetbal zingen lukt niet. Voetbal is scoren. Het is al meer dan twintig jaar geleden, maar ik haal m'n mooiste doelpunten nog zo voor de geest. De extase van een doelpunt kun je niet in woorden uitdrukken. Een hoge voorzet van rechts en vanaf de rand van het strafschopgebied de bal in één keer in de kruising schieten: oehhh...' AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 200