Al naar gelang de zwaarte van het item wordt immers op de redactievergadering al bepaald hoe lang een bepaald item mag worden. Hoe leuker het item op het eerste gezicht, hoe langer de beschikbare zendtijd met een absoluut Veronica-maximum van zes minuten. Want vanaf dat tijdstip wordt de kijker 'zapgevoelig' en leuke tv of niet, het gaat tenslotte om de kijkcijfers. Alleen daarop wordt IDtv afgerekend. Melissen: 'Toch vind ik niet dat dit voor ons een extra druk is. Integendeel. Het moet voor een programmamaker juist een uitdaging zijn om van niets echt iets te maken, hoewel je veel zaken, hoe goed je product ook is, niet kunt beïnvloeden.' Zoals bijvoorbeeld de resultaten van Ajax. Melissen is ervan overtuigd dat veel mensen na weer een slechte wedstrijd van Ajax de tegendoelpunten niet nog eens willen zien. 'Ik merk het aan mijzelf. Als Ajax wint, draai ik keer op keer de samenvatting af, maar als ik niet beroepsmatig bij het programma betrokken zou zijn, zou ik na een verloren wedstrijd misschien ook niet eens kijken.' Montage Nadat alle items zo tegen het eind van de week zijn opgenomen, begint bij John Kok Videoprodukties de volgende klus: de montage van alle onderwerpen. Inclusief de stem van Kooijmans, de speciale effecten, de leaders en de muziek neemt de procedure zo'n anderhalve dag in beslag met als ultieme deadline maandagavond half acht, amper een uurtje voor uitzending. Bijgestaan door Melissen en Ajax' coördinator mediazaken Erol Erdogan krijgt het programma langzaam maar zeker vorm. 'Waarbij ik wel eens jaloers ben op de schrijvende pers. Voor ons is het onmogelijk om spelers bepaalde uitspraken in de mond te leggen. Alles wat ze zeggen wordt vastgelegd op tape, en daaraan kunnen we niets meer veranderen. Het is wel zo dat we de volgorde van een interview kunnen beïnvloeden en ook kunnen we tussen de vragen nog wat shots van een speler gebruiken, maar daar houdt het mee op. Dat maakt het soms wel eens lastig, maar na zoveel jaar raak je daar aan gewend,' zegt Melissen. Nadat het programma aan elkaar is geplakt, komt de koerier aan de beurt. Zodra hij de tape heeft afgeleverd, zit het werk er voor even op. De dag daarop is weer het begin van een nieuwe week, met frisse redacteuren en producenten klaar om een nieuwe aflevering te maken en in Foto: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 161