Ook de clowneske capriolen van 'Champy' voorafgaand aan de Champions- Leaguewedstrijd tegen Auxerre brachten Ajax niet het zo hevig verlangde geluk. Foto: Louis van de Vuurst nog eens schijnen over de situatie op dat moment. 'Vijf maanden geleden heb ik gezegd dat we kwaliteitsverlies hebben geleden. Daar heeft alles mee te maken. Ik werk er dag en nacht aan om dat te verbeteren. Maar we hebben te maken met blessures, met nieuwe spelers die in een slecht functionerend team aan het systeem moeten wennen en een overladen programma waardoor we nauwelijks kunnen trainen.' Ook hij kende zijn zorgen voor het vervolg van het seizoen. 'We moeten zien te voorkomen dat onze kernspelers hun geloof verliezen. Ze hebben al die jaren al het mooie meegemaakt en nu gaat het mis. Het valt natuurlijk niet mee om daarmee om te gaan. Ik help ze daarbij door het bespreekbaar te maken. En hen te wijzen op hun eigen kwaliteiten en die van hun medespelers. Dat is teambuilding.' Zonder Santos, Blind, Hoekstra, Litmanen, Witschge en Musampa ging de selectie in de voorbereiding voor de ontmoeting tegen de Fransen. Daar kwam in de voorbereiding Frank de Boer nog bij. Een flinke enkelblessure deed hem vervroegd het trainingskamp verlaten en gaf Louis van Gaal nieuwe problemen met de samenstelling van het team. Eigenlijk waren de blessures zo langzamerhand niet meer op te vangen. Mario Melchiot, Menno Willems en John Veldman traden in de basis aan. De Spartaan werd evenwel al snel vervangen door Arno Splinter die hiermee in het Europese voetbal zeer verdienstelijk debuteerde maar ook niet kon voorkomen dat zijn ploeg er niet in slaagde dat ene puntje binnen te halen. Na een snel opgelopen achterstand lukte het Babangida vlak voor rust 1-1 te scoren, terwijl even daarvoor de Fransen volop kansen hadden gehad op een grotere voorsprong. De nieuwe voorsprong van Auxerre in de tweede helft (1-2) deed Ajax de das om. De ploeg had niet meer de veerkracht het zo begeerde gelijke spel er uit te halen. 'Ik dacht na die ene goal dat de boel achterin goed dicht zat, maar dan geven we toch weer zo'n punt weg,' zei Ronald de Boer na afloop teleurgesteld. 'We speelden niet werelds maar wel beter dan in de wedstrijden hiervoor.' Het geluk was dat Grasshoppers niet van de misstap profiteerde. Het verloor bij Glasgow Rangers zodat Ajax niets anders stond te doen dan in de laatste ontmoeting in Zurich de Zwitsers te verslaan. 'Het zal moeilijk worden in Zürich maar we zullen er een heksenketel van maken,' beloofde Edwin van der Sar. Hij kwam zijn belofte helemaal na. Dramatisch Een heksenketel maar dan in negatieve zijn werd het in Rotterdam tegen Feyenoord vier dagen later. Niet in het veld maar wel daarbuiten. Het begon al met het vaststellen van de aanvangstijd van zes uur naar half drie terwijl alles al maanden van tevoren met alle betrokkenen was overlegd en afgesproken. Geen tv-uitzending dus, waardoor een paar miljoen mensen werden teleurgesteld. Nog het meest droevige was de schamele organisatie rond het stadion waar de Ajax-bus het doelwit werd van een aantal Rotterdamse vandalen. Het Ajax- gezelschap werd de stuipen op het lijf gejaagd en men moest alle moeite doen om heelhuids binnen te komen. Een dwars door een van de ramen van de bus geworpen ijzeren electriciteitsbuis typeerde het supportersgeweld, dat in Rotterdam weer eens dramatische vormen aannam waardoor de hele discussie over dit onderwerp opnieuw kon beginnen. Spugen, schelden, vechten en urineren, AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 15