De Ajax-elf die aftrapten tegen Auxerre. Staand vanaf links: Van der Sar, Bogarde, Kluivert, Scholten, Melchiot en Ronald de Boer. Gehurkt vanaf links: Willems, Wooter, Overmars, Veldman en Babangida. gemakkelijk had. De Limburgers slaagden er op het nippertje niet in Ajax de eerste nederlaag in de Arena toe te brengen. Het leek allemaal gemakkelijk te gaan toen Patrick Kluivert 1-0 scoorde. Maar daarna was het voorbij. Vlak voor rust werd het simpel 1-1. Fortuna dwong zelfs 1-2 af tegen een machteloos Ajax dat vlak voor tijd door een penalty (de eerste goal van Santos) op 2-2 kon komen. Babangida kreeg daarna zelfs nog volop de gelegenheid om de volle winst alsnog te pakken maar zijn inzet huppelde net naast het doel. Dus bleef het gelijke spel op het bord staan en maakten de twee verliespunten de achterstand op PSV en Feyenoord weer groter. 'Te veel,' volgens Louis van Gaal. 'Met 2-2 schieten we niets op. Wel leuk, hoor, psychologisch, dat we niet verloren hebben, maar we staan inmiddels te veel punten achter.' De 19- jarige Arno Splinter maakte zijn debuut in het eerste elftal en deed dat zeer verdienstelijk. De kwetsbaarheid van Ajax kwam nog eens goed tot uiting in het duel tegen NAC in Breda waar Ajax kansloos ten onder ging (2-0). De eerste winst van NAC op Ajax op eigen veld sedert 1 oktober 1972. Toen werd het ook 2-0. Ajax was kansloos, maar speelde ogenschijnlijk ook met weinig geloof in eigen kunnen. NAC won puur op inzet. De ploeg was, net als Ajax, bij lange na niet volledig op het veld verschenen. Dus mocht verwacht worden dat Ajax meer kans van slagen zou hebben dan achteraf bleek. Minimaal waren de mogelijkheden en dus moest Ajax naast de zes gelijke spelen zijn derde nederlaag incasseren. Opmerkelijk was de afwezigheid van Marcio Santos, waarover Louis van Gaal veel had uit te leggen na de wedstrijd. 'We moeten de Ajax-speelstijl terugkrijgen en met Santos erbij was het echt niet beter gegaan.' Dat ook de concurrentie punten liet liggen was slechts een schrale troost. Of eigenlijk helemaal geen troost. Het maakte het verlies eigenlijk alleen maar dubbel triest want het had zo anders kunnen zijn. Auxerre Het resultaat in Breda was zeker niet gunstig met het oog op de laatste thuiswedstrijd voor de Champions League tegen Auxerre waar Ajax aan een puntje voldoende zou hebben om zich te plaatsen voor de kwartfinales. Die zijn pas op 5 en 19 maart 1997 als hopelijk iedereen (misschien op Peter Hoekstra na) weer fit zal zijn. Daar was nu, tegen Auxerre, geen sprake van. Nog geknakt door de nederlaag tegen NAC moest het elftal alweer na een paar dagen mentaal fit genoeg zijn om minimaal een puntje tegen de Franse kampioen te pakken. Voorafgaand aan deze ontmoeting liet Van Gaal zijn licht AJAX MAGAZINE JANUARI 1997 Arno Splinter, die als vervanger van John Veldman zijn Europese debuut maakte, en Menno Willems verlaten gedesillusioneerd het veld na Ajax- Auxerre. Foto's: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 13