en Thailand. Ik vind het een prachtjob. De oefenstof bestaat uit loopwerk, gericht op snelheid, basistechnieken en positiespelletjes.' Stiekem naar jeugdwedstrijden De Anderlecht-trainer heeft bij de paars- witten inzake jeugdbeleid in het recente verleden een blauwtje gelopen. 'Anderhalf jaar geleden stopte ik met de A-kern, ik was het zat. Drie landstitels in vier seizoenen, het was mooi geweest. De club trok Herbert Neumann aan als nieuwe coach, terwijl ze mij als hoofd van de jeugdopleiding wilden behouden. Ik zag daar wel wat in, maar concreet liep het mis op een aantal namen. Ik had een nieuw kader in mijn hoofd en vulde voor die plaatsen namen in. Voor zeventig procent zat ik met de club op dezelfde golflengte. Ik wist bovendien waar ik over sprak, want ik ging vaak stiekem kijken naar j eugdwedstr ij den Rijst de vraag: hoe kun je als Boskamp stiekem een wedstrijd bijwonen? 'Jawel hoor,' lacht hij. 'Ik volgde de ploegen vaak in uitwedstrijden en kondigde mijn komst nooit aan. Uiteindelijk ging de zaak niet door. Probleem was, dat ze bij Anderlecht een aantal medewerkers niet meteen wilden vervangen. Er werd me gewezen op de verdiensten van die mensen voor de club, je kent dat. Nu doen ze het toch langzaam, maar we hebben intussen wel drie jaar verloren.' Toen Neumann mislukte met de A-kern en maakt vlugge, harde ingrepen onmogelijk. Vandaar dat een Ajax-model niet in een handomdraai te realiseren is. 'Ze hebben hier vijfjaar nodig om een structuur te veranderen, die je in twee maanden kunt vernieuwen,' beweert hij. Toch bevalt die gemoedelijkheid de familie Boskamp, want toen Jan de kans kreeg om voor vijf jaar bij Feyenoord de jeugdopleiding te leiden, ging hij niet in op het aanbod. 'Vooral mijn vrouw Jenny wil niet terug. Ze heeft het in Brussel naar haar zin.' 'Als je over voetbal praat, zie je meteen het grote verschil tussen Nederlanders en Belgen. De bezieling is anders. Dat zit er bij de kinderen al in. Ik heb me hier moeten aanpassen. De hardheid waar ik in opgroeide, is er niet. Brussel is slechts een uur en een kwartier van Rotterdam, maar je kunt het haast niet vergelijken.' na amper één maand zijn ontslag kreeg, werd Boskamp teruggehaald. Hij had er opeens weer zin in, nu anderhalf jaar geleden. 'Maar ik stelde geen voorwaarden inzake jeugd,' verduidelijkt hij. 'Alles wat er nu loskomt, gaat van de clubleiding zelf uit. Het is voor een stuk noodgedwongen. Het arrest-Bosman heeft het voetbal op z'n kop gezet. Anderlecht is op zich een schitterende club. Inzake opleiding kan het de evenknie van Ajax worden. Maar wat is het verschil tussen Anderlecht en Ajax?' vraagt hij zich af. En het antwoord heeft hij meteen klaar. 'Het verschil bedraagt dertig, veertig jaar' flapt hij eruit. Scherpe kantjes De rechttoe-rechtaan-stijl van de Rotterdammer zorgde in België al eens vaker voor problemen. 'Zij zijn dat hier niet gewoon,' legt hij uit. 'Ik kan vlakaf zeggen waar het op staat, maar Belgen zijn daar anders in. Zij ronden de scherpe kantjes liever af. Als je iets hards zegt, lopen ze daar een tijd mee rond, terwijl ik het allemaal niet verkeerd bedoel.' Die zachte leefstijl AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 127