Louis van Gaal Castcolumn Er viel het eerste half jaar van dit seizoen heel veel te genieten. Vooral van de bestuurlijke chaos. Ik heb allang geen zin meer om me met de problematiek rond Sport7 te bemoeien, want ik heb mijn handen meer dan vol aan die rond Studio Sport, maar ik kan blijven nadenken over de oorlogen die heren rond de vergadertafel met elkaar voeren. Het heeft formidabele televisie opgeleverd. Er ging zowat geen dag voorbij of er werd wel ergens door wie dan ook met een kortgedingetje gedreigd, een procesje gevoerd of minimaal een beledigingetje geuit. Zonder aanzien des persoon. Héérlijk, die hanengevechten tussen Staatsen en Van den Herik, Van Praag en Groenenboom, de clubs en het sectiebestuur en andersom. Wat een ego's... wat een walgelijke toestanden. En wat een schrijnend gebrek aan kennis. Het kan niet toevallig zijn dat de drie echt serieuze clubs in dit land zich het best voorbereiden, maar ze zijn (vrees ik) kansloos: de rest noemt hen arrogant en loopt vrolijk verder blind door voetballand. En iedere schijn van tactische besprekingen niet, ik weet niet hoe hij traint en praat met spelers, ik heb alleen de resultaten van het team en afzonderlijke spelers de voorbije jaren gevolgd. En die waren zeer aansprekend. En de spelers, van jong tot oud, waren vol lof, met daarbij af en toe een kritische noot. Maar Louis van Gaal heeft Ajax tot internationale faam gebracht, heeft de internationale pers altijd ruim voorgelicht en hoort tot het boegbeeld van het Ajax van de negentiger jaren te worden uitgeroepen. Waarbij de vraag of ik hem aardig vind er helemaal niet toe doet: zijn werk was goed - en daar gaat het om. Vandaar dat ik al die op- en aanmerkingen op zijn persoontje niet zo best kan hebben. Michels was een fenomeen, Cruijff ook, Van Gaal is het. Zoals in Milaan Fabio Capello op handen gedragen wordt, zo mag Van Gaal absoluut geen schop na hebben. Ajax zal me daarbij niet in negatieve zin verrassen. Ajax zal Van Gaal gewoon het werk laten afmaken en Van Gaal zal onderweg nog wel een kunstje flikken. Daarna door Kees iansma beschaving is inmiddels afgeworpen. En als het dan rond een paar voetbalwedstrijden vreselijk uit de hand giert, kan ik al die bobo's bijna niet meer aanhoren: ze roepen hard om maatregelen en vergeten dat zij ooit eens waren aangesteld om het goede voorbeeld te geven... vast staat voor mij dat fanatieke supporters van al die bestuurlijke oorlogen in ieder geval niet rustiger worden. Ik mag hopen dat er af en toe iemand opstaat die rust in de jungle brengt. Ajax bijvoorbeeld. De club moet of is op zoek naar een nieuwe trainer voor volgend seizoen en de meest wilde suggesties zijn al gedaan. Ook al trouwens over de huidige. Van Gaal heeft dit seizoen heel veel personele problemen en weinig succes en dan begint in en om Amsterdam de Vijfde Colonne te wroeten... ik heb al gehoord en gelezen dat het verstandiger zou zijn om al tussentijds van Van Gaal afscheid te nemen, nu dit toch een zowat verloren seizoen dreigt te worden en een mogelijke opvolger al vast een paar maanden intern kan rondkijken. Dat zal, mag ik bidden, niet bewaarheid worden. U kent mijn relatie wellicht met Van Gaal. Ik heb hem lange tijd rond Champions-Leaguewedstrijden de microfoon mogen voorhouden; dit seizoen doet Tom Egbers dat en opnieuw leveren die gesprekjes aardige tv op. Want ik heb Van Gaal altijd ervaren als een buitengewoon interessante gesprekspartner. Hij is het zelden met je eens, hij zegt het wel degelijk als-ie het wel een keer met je eens is, hij is eerlijker dan eerlijk, irritanter dan irritant, maar is bovenal zichzelf. Ik heb nooit een hekel gehad aan Van Gaal en nog niet. Waarbij het allerbelangrijkste is dat ik dénk dat hij een goede trainer is. Dat denk ik, omdat ik het natuurlijk niet zeker weet. Ik zie en hoor zijn AJAX MAGAZINE JANUARI 1997 vertrekt-ie, met een zootje prijzen in zijn bagage, naar het buitenland. Om daar spraakmakend aan de slag te gaan. Het wordt in de Nederlandse voetbalwereld weer een stukje minder aantrekkelijk. Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 123