Voor penningmeester Arie van Os waren het drukke tijden, maar ingewikkeld is het vaak niet. 'Ik wil eerst van de speler horen of hij bereid is bij Ajax te blijven. Is dat positief, dan praten we verder over de voorwaarden. Zo had ik dat ook willen doen met Edgar Davids en Michael Reiziger. Maar zover is het bij hen nooit gekomen, want hun besluit stond al van meet af aan vast. Zij wilden per se weg bij Ajax.' Derde plaats De eerste wedstrijd in november ging in Tilburg tegen Willem II, waar Ajax erin slaagde de vierde overwinning op rij binnen te halen (0-1). Daardoor kon zowaar de derde plaats op de ranglijst ingenomen worden achter de koplopers PSV en Feyenoord. De enige goal kwam op naam van Dani, die daarmee een dag na zijn twintigste verjaardag zijn eerste goal in de vaderlandse competitie maakte. Toch bleef Louis van Gaal kritisch over de Portugees. 'Dani zal moeten leren goed te spelen bij balverlies,' legde hij nog eens uit. Hij verving Richard Witschge, die werd geconfronteerd net een teenontsteking en kon worden bijgeschreven op de lijst van lang geblesseerden. Over fortuin had Ajax in deze wedstrijd geen klagen, want de Tilburgers hadden niet weinig mogelijkheden om in ieder geval langszij te komen. Door goed keeperswerk van Edwin van de Sar en prima spel van Ronald de Boer ('een toonbeeld van fantasie en kunstzinnigheid' stond ergens geschreven) hield Ajax zich staande en was de minimale score tenminste voldoende voor de volle winst. Het doelsaldo van 18-9 na veertien Mascotte bij de wedstrijd tegen Fortuna was Guillermo Doesburg, zoon van de bij de SLM-ramp omgekomen Ajax- doelman Lloyd Doesburg. Foto: Louis van de Vuurst wedstrijden bleet een triest laagterecord. Maar daar maakte men zich op dat moment nog de minste zorgen over. Eerst de punten. In verband met de interland tegen Wales lag het vaderlandse voetbal een weekje stil, hetgeen Ajax niet ongelegen kwam. Alleen Edwin van der Sar, Frank en Ronald de Boer en Mare Overmars werden door bondscoach Guus Hiddink geselecteerd. Meer kon ook niet, omdat de rest met blessures kampte. De wedstrijd werd voor het Nederlands elftal uiterst succesvol. Een 7-1 overwinning spreekt aan. Ook tegen Wales. Andere voetbalzaken buiten het veld kwamen in die week ook aan de orde. Feyenoord kreeg een beetje gelijk bij een tussenvonnis van de rechter over de tv- rechten van thuiswedstrijden hetgeen uiteraard ook voor Ajax van belang was. Grote achterstand Zevenenveertigduizend toeschouwers bij de wedstrijd tegen Fortuna Sittard op woensdagavond 13 november. Het zijn ongekende aantallen, die alleen in de zuidelijke voetballanden normaal zijn. In vroeger tijden kende alleen Feyenoord bij iedere thuiswedstrijd een dergelijke aanhang. 'Zet Coen Moulijn op de middenstip en het stadion zit vol,' was in de jaren zestig een gevleugeld woord. Maar de tijden zijn veranderd, ook voor Ajax, dat het met Fortuna Sittard niet AJAX MAGAZINE JANUARI 1997 11

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 11