het voetbal. 'Ajax will wipe us outmeende Brian Laudrup in de sensatiekrant The Scottish Sport. 'Alles behalve een overwinning voor Ajax zal een verrassing zijn,' liet de tijdelijke Rangers-aanvoerder erop volgen. Omgekeerd was het respect minder groot. In een interview met het gelijksoortige The Sun zei Ronald de Boer dat de Rangers niet goed genoeg waren om tegen de beste Europese teams te spelen. 'Met geld kun je geen topteam kopen,' vond De Boer, die zei alleen Laudrup en Gascoigne te bewonderen. Kluivert was volgens The Sun vooral bang voor de Schotse fans. Hij had ze meegemaakt tijdens Schotland-Nederland op het EK in Engeland:They were fabulous.' Tot vlak voor de wedstrijd bleven de tribunes van Ibrox akelig leeg. Tijdens de warming-up van Ajax zat er nog vrijwel niemand op de tribune. Dit had te maken met de attracties (live rockmuziek, videos) en consumpties in de catacomben van het stadion. Dit gebrek aan sfeer vooraf, dat de Arena kenmerkt, doet onwerkelijk aan, helemaal als het gaat om een Europa- Cupduel. Tijdens de wedstrijd was de stemming in het volle Ibrox radicaal anders. De luidruchtige aanmoedingen van het publiek (42.000 mensen) deden bijna provinciaals aan. De Rangers-fans voelden zich duidelijk de underdog en reageerden overdreven scherp bij veel voor Rangers nadelige scheidsrechterlijke beslissingen. Het doelpunt van Arnold Scholten, diep in de eerste helft, deed Ibrox even stil vallen. Gelijkmatiger waren de acties van de in gele hesjes gestoken stewards op de tribunes. Ieder kwartier daalden zij de trappen af, met in hun hand een no smoking-bord. Dat er in een voetbalstadion niet gerookt mag worden, is al merkwaardig, maar dat dat middels wandelingen met knullige houten bordjes werd aangegeven, maakte de zaak nog ludieker. Om de journalisten toch enigszins tevreden te stellen, werden zij in de rust getracteerd op twee Schotse specialiteiten. Allereerst was daar de Scottish mince pie een klein gehakt-gebakje met een deeglaag. Wie geen zin in koffie had, was veroordeeld tot bovril, een soort ossestaartachtige bouillon. De meningen over bovril waren verdeeld. Een Neder landse verslaggever verzuchtte dat ze met dit spul in Nederland de wegen asfalteren. Het ietwat lamlendige spel van Ajax na rust leek aanvankelijk nog te verteren, maar gaandeweg de tweede helft werd de gedachte aan een tweede dosis bovril steeds sterker. Zeker nadat de Duitser Jörg Albertz geheel vrijstaand op tien meter afstand de bal nog naast het doel wist te mikken. Met kunst- en vliegwerk bleef Ajax in de slotfase overeind: 0-1. Wat Ajax op het veld niet lukte, slaagde in de perskamer wel: voetballes geven. Louis van Gaal, in zijn gebruikelijke directheid beperkt door de Engelse taal, legde de Schotse journalisten uit waarom Ajax in de tweede helft zo ver terugviel:Instead of playing the ball to the third man, they played the ball to the first mam In een land, waar tactiek vooral bestaat uit kreten als go out and enjoy yourself en het opnoemen van de opstelling, waren dit overduidelijk toverwoorden. De niet-begrijpende gezichtsuitdrukkingen van de Schotse journalisten waren een genot om te zien. Maar braaf noteerden zij het 'abracadabra' van de beroemde Nederlandse trainer. Hij zou wel gelijk hebben. 'A good game' Van teleurstelling was bij de Rangers- supporters niet veel te merken. In het bij het stadion gelegen metrostation stuitten mijn maatje Theo, woonachtig in Glasgow, en ik op een kennis van Theo, 'Gilky'. Hello Theo, did you have a good game? vroeg hij. Theo stond op het punt om te gaan zeggen dat Rangers en toch ook Ajax niet al te best hadden gespeeld, maar net op tijd realiseerde hij zich de Britse etiquette. 'Yes, of course.' Later legde Theo uit dat het in Groot- Brittannië niet de bedoeling is om negatief te zijn over een gespeelde wedstrijd, ook al heb je verloren. 'Het is gebruikelijk dat je altijd a good game hebt gehad. Ook spelers zeggen dat, zelfs reserves. Het feit dat je in het weekeinde op of rond een voetbalveld bent, is al goed genoeg. Zo hoort het namelijk. Hoe de wedstrijd was, doet er niet toe. Je hebt je altijd geamuseerd, want je was er. En volgende week ben je er weer.' Dat de Rangers volgend jaar weer in de Champions League te zien zijn, lijkt ook voorspelbaar. Kampioen van Schotland worden moet geen probleem zijn. Vanaf 1989 werd de club ieder jaar landskampioen, wat het totaal op 46 bracht (een wereldrecord). Daarna zal er wellicht een kwalificatiewedstrijd tegen een obscure ploeg gespeeld moeten worden. Dat werd dit seizoen een enorm succes: Alania Vladikavkaz werd met 3-1 en 7-2 verslagen. Men was op Ibrox zo blij met deze resultaten, dat de video van de wedstrijden in de clubshop bij het stadion en in de Rangers-winkel in de stad te koop was. Maar qua resultaten in het echte toernooi is men op Ibrox nog niet verwend. De 2-1 overwinning op Grasshoppers in de laatste Europese thuiswedstrijd van dit seizoen, was de eerste zege op Ibrox na twaalf Champions- Leagueduels. Ibrox verdient betere resultaten. 118 AJAX MAGAZINE JANUARI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 118