verschillende thuisbases. Vlak voor de eeuwwisseling nam de toenmalige kampioen van Schotland zijn intrek op de huidige grond. Aanvankelijk bedroeg de capaciteit 40.000, maar in de loop der jaren werd er regelmatig uitgebreid. In de jaren dertig was Ibrox Park met een capaciteit van 118.000 tóeschouwers na Hampden Park (capaciteit 150.000!) het grootste stadion van Europa. Op 2 januari 1939 had Ibrox de meeste bezoekers ooit 118.567), Historische grond Ibrox Park door Marcel van Hoof Het Ibrox Park in Glasgow is een van de oudste voetbalstadions van Europa. Hoewel er van het oorspronkelijke stadion alleen nog de prestigieuze voorkant over is, ademt de hypermoderne thuishaven van Glasgow Rangers nog steeds voetbal. Tragedies horen echter ook bij Ibrox: het stadion is meer dan gemiddeld getroffen door supportersleed. Ajax speelde op Ibrox twee keer een officiële wedstrijd. Op 16 januari 1973 won het onder aanvoering van Johan Cruijff een wedstrijd om de Super Cup met 3-1. Het duel was voor de toen honderdjarige Rangers bovendien een feestmatch. Op 30 oktober van dit jaar speelde Ajax er opnieuw, nu voor de Champions League. Ibrox was inmiddels grondig gerenoveerd, maar ook nu was Ajax de baas op het prachtige veld van een van de rijkste clubs van Groot- Brittannië. uiteraard tijdens een editie van The Old Firm, zoals de duels tussen de stadsrivalen Celtic en Rangers worden genoemd. Van dat oude Ibrox is tegenwoordig alleen nog maar de South Stand over, de prachtige, vorstelijke, met rode bakstenen gebouwde voorkant van het stadion. Deze voorgevel staat op de monumentenlijst en vormt het opvallende, machtige visitekaartje van een voor het overige zeer modern stadion. Het zijn echter niet alleen de voorkant, de (oude) capaciteit en de vele verbouwingen die Ibrox zo bekend hebben gemaakt. Rampen hebben ook altijd bij Ibrox gehoord. Reeds op 5 april 1902 stortte tijdens Schotland-Engeland een houten tribune in, met 26 doden en vijfhonderd gewonden als gevolg. Een Rangers-fan had eerder in een door een krant gepubliceerde brief gewaarschuwd voor trillingen die hij regelmatig voelde op de bewuste tribune, AJAX MAGAZINE JANUARI 1997 115

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 115