Roda JC noch Ajax kwam op Kaalheide tot scoren. Voor Peter Hoekstra (links) zou de wedstrijd de laatste in lange tijd zijn vanwege een operatie aan de knie, waarvan het herstel enkele maanden in beslag zal nemen. Foto: Louis van de Vuurst ploeg zag geen kans het goede spel tegen Roda te continueren tegen NEC. In tegendeel, het ging juist de andere kant op, ook in doelcijfers (2-4), het laagste sinds de invoering van het betaalde voetbal. Voor NEC was het feest. Na twintig wedstrijden op eigen veld tegen Ajax, boekte club voor het eerst een overwinning. En vooral de manier waarop was voor de Ajax-aanhang een ontluistering en voor de Nijmegenaren een openbaring. Het wierp Ajax verder terug naar de negende plaats op de ranglijst. 'Natuurlijk is de situatie zorgelijk,' zei voorzitter Van Praag na afloop. 'Het is vervelend dat we dit allemaal moeten doormaken. Alles speelt mee, ook de problemen met de Arena. We houden niettemin het hoofd koel en gaan gewoon verder.' Zoals Ajax ook moest doen in 1989 na het staafincident en de nare consequenties daarvan op zowel sportief als financieel gebied. De dader werd vervolgd en na vele jaren deed de rechter begin september eindelijk uitspraak. Voorzitter Van Praag, voor het vertrek naar Auxerre over de veroordeling van de dader: 'De rechter heeft vastgesteld dat bepaalde grenzen in een voetbalstadion niet mogen worden overschreden. Laat iedereen in Nederland dat maar weten. Natuurlijk is het een bijzondere straf, maar wij zijn er blij mee en echt niet vanwege het geld. Het gaat ons niet om het bedrag maar om het principe.' De zaak is inmiddels met de betrokkenen afgewikkeld. Drie minuten en acht seconden Goede herinneringen had Ajax bepaald niet aan eerdere wedstrijden tegen Auxerre omdat de Fransen er ooit in slaagden Ajax uit het Europese voetbal te wippen. Toen was nog het knock-out-systeem van toepassing. Nu, in de Champions League, ligt dat anders, is het zaak in de poule op de eerste twee plaatsen te eindigen en is een verlies niet onmiddellijk desastreus. Bij winst snijdt het mes aan twee kanten. De drie winstpunten zijn niet alleen een stap in de goede richting op weg naar de kwartfinales, ook de kassa gaat ervan rinkelen en daarvoor is soms een enkel doelpuntje genoeg. Met een op z'n zachtst gezegd wat gehavende selectie begon Ajax het duel met vier debutanten. Juan, Santos en Babangida hadden nog niet eerder voor de Champions League gespeeld terwijl Melchiot zelfs nog nooit in de basis bij Ajax had gestaan. Schorsingen en blessures noopten Louis van Gaal deze maatregelen te nemen. Vijf spelers uit de B-selectie (Rob Gehring, Dennis Schulp, Menno Willems, Rody Turpijn en Kiki Musampa) waren nodig om het aantal spelers op achttien te brengen. Prima ervaringen voor al die spelers, die onder normale omstandigheden natuurlijk minder aan spelen op het hoogste niveau toekomen maar die nu ietwat noodgedwongen aan de bak moesten. En als het dan allemaal ook nog goed afloopt en Ajax zelfs al na drie minuten en acht seconden door Jari Litmanen, die de bal ouderwets achter de Franse keeper Charbonnier lepelt, op voorsprong komt, mag van een opsteker worden gesproken. Het vasthouden van deze voorsprong AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996 9

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 9