nee. In de voetbalwereld komt belangstelling voor kunst weinig voor. Mij is, toen ik er begin 1989 in stapte, dan ook gezegd dat ik niet een persoon was die daar thuis hoorde. Klets! Mijn eigen normen en waarden - en die van de andere bestuursleden - verloochen ik niet. Ik weiger me aan normen en waarden die in de voetbalwereld gelden aan te passen. Daar worden afspraken gemaakt, vervolgens lopen ze de deur uit en doen precies wat ze zelf willen. Daar erger ik me aan, zo zit ik niet in elkaar. Ajax mag niet onethisch handelen, geen trucs uithalen. Het moet een instituut zijn, net als de Koninklijke Madrid. Die allure moet het hebben en zal het hebben, zolang ik voorzitter ben. Maar, om op de kunst terug te komen, er zijn er misschien meer die van kunst houden maar het is ze wellicht nooit gevraagd. Misschien is het geen bon ton erover te praten.' 'Wat ik als mens nastreef is eerlijkheid, respect en, vooral, harmonie. Conflicten, daar kan ik niet tegen, al ga ik ze natuurlijk niet uit de weg. Johan Cruijff....? Daar heb je het weer, ik zoek altijd naar het waarom van andermans handelen. In wat voor omgeving heeft hij moeten werken, dat hij altijd in conflictsferen raakte? Dat kan ik niet beoordelen. Bij Barcelona liet hij me een gele streep in zijn trainerskamertje zien: "Tot daar komt de voorzitter, niet verder," zei hij. Ik ken hem vanaf mijn zestiende, er moeten dingen gebeurd zijn die hem tot zoiets aanleiding geven. Als hij dreigt te worden aangevallen, is hij er razendsnel bij om de eerste klap uit te delen. Ik heb het idee dat, als je met hem op een echte basis van vertrouwen omgaat, niet alleen in theorie maar ook in werkelijkheid, je met hem heel goed door de bocht kan. Daar geloof ik in. Trouwens, als je het hebben wilt over een voetballer die van kunst houdt, in dit geval architectuur, dan is Johan het wel. Ik liep eens met hem door Barcelona en toen wees hij me voortdurend op gevels, erbij zeggend om welke stijl het ging. Jawel, hij. Ook op andere gebieden is de man bezig.' De handel in 'Voor ik bij Ajax kwam wisten de meeste mensen niet eens van mijn bestaan. Ze wisten niet dat Jaap van Praag een zoon had, want hij sprak nooit over me. De oudere Ajax-leden wisten het natuurlijk wel. Na mijn schooltijd ben ik eerst scheikunde gaan studeren in Delft, maar dat bleek niets voor mij te zijn, echt helemaal niets. Daarna metaalkunde, dat was ook niets, en toen concludeerde ik dat ik niets te zoeken had in de exacte wetenschappen. De handel, dat was het voor mij. Vervolgens ben ik stage gaan lopen bij een collega van mijn vader, bij Radio Modern. Toen heb ik de smaak van het grammofoonplatenvak verschrikkelijk te pakken gekregen. En sindsdien zit ik er dan ook in, al zo'n 27 jaar in dit bedrijf. We hadden een winkel op het Spui - Spui 6 - en in 1967 kreeg mijn vader een vergunning om op Schiphol een taxfree shop te beginnen. Sinds 1 januari 1975 is Spui 6 dicht. Later is er uitbreiding gekomen - we hebben nu meer winkels, ook in het buitenland, en een groothandel - en sinds twee jaar staat ons kantoor hier in Hoofddorp. In mijn jeugd kwam ik geregeld bij Ajax, maar in de tien jaar voorafgaand aan 1989 was ik zo druk met musiceren dat ik maar zeven keer bij Ajax ben geweest. Ik was geen lid, net zo min als Van Os en Coronel.' Fakkel 'Met mijn groepje heb ik een cd gemaakt, min of meer als een grap is het begonnen. Een wat ongebruikelijk soort muziek. De naam 'Midlife 5' zegt het al, we zijn geen jongens meer. Het is géén hitparadebandje, en ook niet zoals ome Ko aan het orgel met z'n rhythm-box. Het repertoire bestaat uit easy listening, swing, het is jazzy, ook wel Zuid-Amerikaans. Er zitten twee professionals in en twee jongens uit mijn Delftse tijd. Zeven a acht keer per jaar treden we op, meer niet. Onder aftrek van de kosten stoppen we de gage in een fonds. Er is een jury met Willem Duys, Jan Corduwener en Frits Spits, die een paar kinderen aanwijzen die een conservatorium-opleiding mogen gaan AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 63