Vlijmscherp Gastcolumn Cernobbio. Een Italiaans dorpje aan de rand van het Como-meer. Smalle straatjes, die amper berekend zijn op het hedendaagse verkeersaanbod. Hotel Regina Olga. Vooroorlogse grandeur, krakende parketvloeren en een antieke bar. Ooit het onderkomen van het Nederlands elftal, dat in mei 1934 op weg was naar Rome. Het nietige Cernobbio, een vlekje op de landkaart, bleek het keerpunt: Oranje haalde de Italiaanse hoofdstad nooit. Ruim veertig jaar later, eind oktober 1974. Regina Olga is opnieuw de tijdelijke thuishaven van een Nederlandse ploeg. FC Amsterdam heeft er zijn intrek genomen. De fusieclub gaat voor het eerst - en het laatst - in zijn geschiedenis op pad in Europa. De Maltezers van Hibernian La Valetta zijn tegen een financiële tegemoetkoming bereid beide wedstrijden uit de eerste ronde van het UEFA- Cuptoernooi in Amsterdam te spelen en met een tussentijd van slechts vier dagen. 12-0 zijn de cijfers. Het lot koppelt de Amsterdamse mengeling van routine en talent vervolgens aan Inter, ruim twee jaar eerder nog tegenstander van het 'gouden' Ajax in de Rotterdamse finale van het toernooi voor landskampioenen. FC Amsterdam, de club van voorzitter Dé Stoop en trainer Pim van de Meent, is op voorhand volslagen kansloos. 'De Lieverdjes' krijgen slechts een handjevol journalisten door Dick van Gangelen Foto: Louis van de Vuurst en welgeteld één supporter mee voor het duel in het San Siro- stadion van Milaan. Het verblijf in Regina Olga moet rust brengen in het voornamelijk Mokumse gezelschap voetballers, van wie alleen doelman Jan Jongbloed en verdediger Frist Flinkevleugel over serieuze internationale ervaring beschikken. De rest van de selectie kent het buitenland slechts van vakantietripjes, als men al zo ver is gekomen. Talenten als Heini Otto (20), Nico Jansen (21), Geert Meijer (23) en Gerard van der Lem (21) komen net kijken. Ze zijn zonder uitzondering opgespoord door scout Tonnie Bruins Slot, die week in, week-uit op de amateurvelden op zoek is naar ongeslepen diamantjes in de Amsterdamse modder. Van der Lem, afgevallen in Ajax' jeugdopleiding en via Zeeburgia toch in het betaalde voetbal beland, krijgt op weg naar Milaan zijn luchtdoop. Hij zorgt in Cernobbio voor opschudding. Samen met Nico Jansen schuift hij te laat aan voor het diner. Het pontje dat het duo op zijn vrije dinsdagmiddag naar Como heeft gebracht, blijkt niet meer retour te varen en de terugreis langs de rand van het meer vergt liftend en Jopend veel meer tijd dan voorzien. Kaartend wordt de avond doorgebracht. Verdediger Rob Bianchi zorgt op de hotelpiano voor stemmige achtergrondmuziek en ondanks herhaalde aanmaningen van Van de Meent voelt niemand er ook maar iets voor zijn bed op te zoeken. Om twaalf uur wordt duidelijk waarom. Dé Stoop is jarig en dat zal hij weten. De selectie van FC Amsterdam wil het feest vanaf de eerste seconde vieren. In polonaise trekken de spelers en het bestuur door de lobby. Aan het duel met Inter dat dik twintig uur later begint, lijkt niemand te denken. Het San Siro-stadion, tegenwoordig Guiseppe Meazza. Slechts 30.000 Italianen willen geld neertellen voor het oefenpartijtje van hun favoriete Inter. Bordon, Faccetti, Mazzola, Oriali, Boninsegna en hoe de dikbetaalde supersterren verder ook mogen heten, zij zullen korte metten maken met het stelletje semiprofs uit Holland. Al na twaalf minuten maakt Nico Jansen, luisterend naar de roepnaam 'Snoetje', 0-1. Maar die vergissing, zo denken de tifosi van Inter nog, zal binnen de kortste keren worden rechtgetrokken. Jansen zorgt ook voor 0-2, Theo Husers mist een strafschop en Inter verliest uiteindelijk met 1-2. De politie moet met traangas de orde op het plein voor het San Siro herstellen. Kort na het vertrek uit het stadion vliegt er een steen met een daverde knal door een ruit van de Amsterdamse spelersbus. Van der Lem is in de tweede helft ingeruild voor Geert Meijer en beeft uren later nog. Niet van die wissel, maar terwijl hij het veld verlaat, wordt vanaf de tweede ring een mes in zijn richting gegooid. Het mist hem maar net en blijft trillend rechtop steken in het veld. Het avondje Milaan staat voor altijd vlijmscherp in zijn geheugen gegrift. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 47