training. Blind roert zijn tweede koffie rond. De vraag lijkt logisch wat een geblesseerde speler, met een recept waarop absolute rust staat voorgeschreven, op dit vroege uur bij zijn club doet. 'Dat spreekt toch voor zich,' zegt Blind haast verontwaardigd. 'Ik ben werknemer bij de AFC Ajax, en dus meld ik me zoals iedere andere speler 's morgens voor de training. Waaraan ik niet mee kan doen, ja. Maar dat wil niet zeggen dat mijn betrokkenheid daardoor minder groot is. Sterker nog, ik denk dat mijn betrokkenheid bij de verrichtingen van mijn club nu misschien nog wel groter is. Ook al kan je niks en mag je niks, je bent er wel. Dat zijn de wetten.' Blind blijft aanwezig. Hij kijkt bij de trainingen, is in de kleedkamer en observeert. Tijdens de wedstrijden is hij niet te vinden op de voor hem gereserveerde tribuneplaats. In zijn ogen is die plaats te laag om een goed overzicht te kunnen hebben. Hij neemt meestal plaats in de hogere regionen, waar de business- seats en skyboxen zich bevinden. 'Er is altijd wel een sponsor of kennis die me onderdak wil verschaffen,' zegt Blind. 'Als toeschouwer ben ik een trainer, niet een geblesseerde voetballer. Ik merk dat ik heel anders naar een wedstrijd kijk. Ik let niet op de schoonheid waar het publiek op afkomt. Het gaat mij veel meer om de verschuivingen op het veld. Ik probeer te ontdekken wat er wel en niet goed gaat in het systeem. De omschakeling van aanval naar verdediging en andersom; het doorschuiven in de as; de keuze voor een groot of een klein veld; het moment van pressing. Bij veel wedstrijden zag ik dat het juist op die punten mis ging bij ons. We voetballen niet goed. Iedereen is meer met zichzelf bezig dan met het collectief. En dan blijkt maar weer eens dat bij Ajax eerst het systeem komt en daarna de spelers. Ajax heeft altijd goede tot zeer goede voetballers in de selectie. Maar we zijn geen Barcelona of Milan. Wij kopen geen toppers; we maken ze zelf. Of in de jeugdopleiding, of vanuit een gerichte aankoop. Bij ons lopen geen Baggio's of Savicevicen. Het Ajax-systeem heeft de Ajax-spelers groot gemaakt, niet andersom. Sommige spelers hebben daar een andere kijk op, maar voor mij is het maar al te duidelijk. Als je naar Rijkaard keek, zag je een speler met zeer grote kwaliteiten, maar die zich volledig in dienst stelde van het geheel. Eerst is er het team, daarna pas Ronald de Boer. Waarmee ik dus niet wil zeggen dat Ronald, of welke andere speler dan ook, zonder Ajax niet kan voetballen. Maar ons succes is juist het resultaat geweest van de combinatie van het juiste systeem en de juiste spelers, met het systeem als uitgangspunt.' Louis van Gaal De architect van het systeem heeft zijn afscheid aangekondigd. Het naderende afscheid van Louis van Gaal heeft Danny Blind allerminst verbaasd. De AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996 39

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 39