dan niet intern houden, zoals in het geval met Davids en Reiziger? Van Gaal: 'Dat kon niet. Het bestuur had in alle openheid gemeld dat wij in oktober of november om de tafel zouden gaan zitten. Als je zo'n mededeling doet, moet je ook naar buiten treden op het moment dat de beslissing is gevallen. Er is, dat zal ik niet ontkennen, wel onrust ontstaan. Want natuurlijk bemoeit iedereen zich direct met de vraag wie mij moet opvolgen, maar het is de vraag of de onrust kleiner was geweest als we niets hadden gezegd. Dat valt ook moeilijk na te gaan. Kijk, het mag dan op alle voorpagina's gestaan hebben, en CNN mag erover hebben bericht, echt nieuws was het natuurlijk niet. Iedereen kende de argumenten om twee keer een jaar bij te tekenen. Iedereen wist dat ik zin had in een buitenlands avontuur. Als ik er geen duidelijkheid over had willen geven, zou er het hele jaar gezeur zijn geweest over mij en of ik nou wel of niet zou blijven. Dat leek ook niet wenselijk. In ieder geval kan de club nu op zoek naar een goede vervanger. Dat zal moeilijk genoeg zijn, want niet iedereen past bij Ajax.' Verschil De naam die al direct genoemd werd, was die van Johan Cruijff. Dat is niet bijster inventief, maar wel logisch. Cruijff past in ieder geval wel bij Ajax en bovendien heeft hij momenteel geen club. En zo maakt Van Gaal in zijn laatste seizoen bijna hetzelfde mee als in zijn eerste. Van de tribunes rolt de roep om Cruijff. Van Gaal: 'Ja, maar er is wel een belangrijk verschil. In de wedstrijd tegen Utrecht, de eerste na mijn bekendmaking, scandeerde het meegereisde Ajax-publiek mijn naam. En dat terwijl we slecht speelden. Eerst riepen ze "Van Gaal, Van Gaal" en pas daarna "Johan Cruijff, Johan Cruijff'. Dat was in mijn eerste weken wel anders. Toen hoorde je alleen maar Cruijff. Ik was daar niet zo blij mee, maar ik kon het wel begrijpen. We speelden niet zo goed, ook al doordat de spelers moesten wennen aan de nuances die ik aanbracht. Gelukkig is dat allemaal goed gekomen, waardoor ik nu de steun van het publiek krijg. Ik gun het een volgend Ajax-succes. En mezelf gun ik dat ook wel.' Foto's: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 30