Foto: Louis van de Vuurst Het klinkt afgezaagd, maar zo denk ik er echt over. Ik heb alles aan Ajax te danken. Zonder deze club zou ik nu niet zoveel mogelijkheden hebben om elders aan de slag te gaan. Dat besef heb ik. Ik ben hier geboren, heb hier gevoetbald, ben jeugdtrainer geweest, assistent-trainer en heb als hoofdtrainer de mogelijkheid gehad de hele structuur te veranderen. En daarna kon ik ook nog eens de vruchten daarvan plukken. Ajax is mijn levenswerk. Wat voor werk er na het levenswerk komt? Daar gaan de twijfels natuurlijk ook over. De volgende club kan niet in de schaduw staan van Ajax. Hier heb ik alles zelf opgezet. Bij de volgende club ben ik een passant. Dat was ik hier niet. Maar ik kan me heel goed aanpassen aan andere omstandigheden, hoewel dat waarschijnlijk niet zo lijkt. Bij de volgende club zal ik moeten werken in de structuur die daar heerst, met de spelers die daar spelen. Want vergeet niet dat ik ook de spelersgroep bij Ajax naar eigen inzichten heb mogen inrichten. Daar krijg ik bij een andere club de mogelijkheden en de tijd niet voor. Ik wil wel voor minimaal drie jaar naar een club. In die tijd kun je nog wat opzetten waarin je jezelf kunt herkennen. Ik heb nog geen idee waar ik naar toe ga, zelfs niet naar welk land. In deze eerste weken na mijn aankondiging ben ik ook nog niet benaderd door clubs. Nee, zorgen maak ik me daar niet over. Dat komt wel goed. En als het onverhoopt zo mocht zijn dat ik niet bij een club terecht kan, of dat er in mijn ogen geen geschikte club bij zit, dan kan ik altijd nog commentator worden bij de tv, want daar zie ik tegenwoordig veel van mijn voormalige collega's voorbij komen. Dat is een geruststellende gedachte.' Wel twijfel, geen twijfel; het verhaal is toch iets minder eenduidig dan in eerste instantie het geval leek. Bevreemding wekt in ieder geval de keuze van - ja, van wie eigenlijk? - om het nieuws naar buiten te brengen. Vorig seizoen is enorm veel opschudding veroorzaakt doordat het vertrek van Davids en Reiziger voortijdig bekend werd. Het argument toen was dat het de rust in en rond de selectie ten goede zou komen als er nog gewacht zou worden met het wereldkundig maken van dat nieuws. De woede van het Ajax-bestuur en Van Gaal gold Theo van Seggelen, de voorzitter van de WCS, die zijn mond voorbij praatte. Er zou een doelbewuste poging achter schuil gaan om Ajax, aan de vooravond van een belangrijke want beslissende fase in de competitie, aan het wankelen te brengen. Nog geen jaar later is de strategie van Ajax zelf kennelijk 180 graden gewijzigd. Het argument van Van Gaal: 'Het komt de rust ten goede als er snel duidelijkheid is. Uit respect voor de club laat ik nu al weten hoe de zaak ervoor staat.' Maar waarom wilden jullie dat dit keer AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 29