Foto: Louis van de Vuurst laatste jaren was er steeds een club die zo goed als iedere wedstrijd won. Eerst was het PSV dat domineerde, daarna waren wij het. Nu kan iedere club van iedere club winnen. Als je ziet hoeveel punten Feyenoord en PSV verspelen, is het extra vervelend dat wij er zoveel gemorst hebben. En helemaal als je kijkt naar de oorzaken van ons puntverlies. Het verhaal over de blessures is inmiddels bekend. In zoverre is de situatie nu nog ernstiger dan in het begin van het seizoen, doordat ik nu spelers in de as moet missen. De as is in mijn systeem altijd de ruggegraat geweest. Als je Kluivert en Litmanen zo lang moet missen, heb je het op seizoenbasis over tientallen doelpunten en assists. Dat los je niet zomaar op. Danny Blind viel weg, en daarmee zijn ervaring. Juist als het spel niet loopt, heb je zulke spelers nodig. Ook als die, zoals in het geval van Danny, zelf ook niet meer zo geweldig spelen. Blind werd altijd terecht gezien als mijn verlengstuk in het veld. Doordat hij nu langdurig is weggevallen, ben ik ook een deel van mijn sturingskracht kwijt. En dan ook Hoekstra nog. De tegenslag komt in vele gedaanten.' Aandachtig en in hoog tempo bladert Van Gaal door de kleine blocnote waarin alle wedstrijdanalyses staan. Hij zoekt naar het antwoord op de vraag in welke wedstrijd de punten terecht zijn achtergelaten. Van Gaal: 'Zelfs terwijl we slecht speelden, creëerden we ons in iedere wedstrijd kansen. En niet zomaar kansen, maar situaties waarin we alleen voor de keeper kwamen. We hadden bijna iedere wedstrijd gewoon kunnen winnen. Nou ja, Grasshoppers misschien. Die waren beter. Alhoewel, nee, want in die wedstrijd kwamen we ook vijf keer alleen voor de keeper. Twente, dat is de enige club die ons echt een helft heeft zoekgespeeld. Zij hadden verdiend te winnen. Verder is ons puntverlies onnodig geweest. Je ziet na verloop van tijd dat steeds grotere kansen worden gemist. Babangida bijvoorbeeld is tot nu toe al meer in scoringspositie gekomen dan Finidi in een heel seizoen. Hij mist ze, doordat hij de druk voelt dat hij ze niet mag missen. Dat wordt steeds erger na verloop van tijd. Door de druk heeft hij niet het geduld om voor de juiste oplossing te kiezen. Maar ik probeer het positief te benaderen. Ik ben al blij dat hij zoveel kansen krijgt. Ze moeten er nu alleen nog maar in.' In de kantoren van de Arena gaat plotseling een gillend alarm af. Van Gaal blijft doodgemoedereerd zitten. 'Dat is brand, een bom of anders vals alarm, maar geen reden tot bezorgdheid. Ik word daar niet warm of koud van, ik heb wel wat anders aan mijn hoofd.' De trainer bladert steeds opnieuw door zijn aantekeningenboekje, mompelt wat AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 25