Afscheid van een levenswerk De visie van Louis van Gaal door Raymond Bouwman 'Bij de volgende club ben ik een passant; bij Ajax was ik dat niet/ zegt Louis van Gaal enkele weken na de aankondiging van zijn vertrek. Het tekent de verbondenheid die de directeur betaald voetbal met 'zijn' club voelt. Zijn laatste jaar zal waarschijnlijk zijn moeilijkste worden. De resultaten zijn er, sinds het vorige Ajax Magazine, nog niet veel beter op geworden. Ajax zwoegt en Van Gaal zwoegt mee, vastbesloten als hij is om zijn afscheid niet nog moeilijker te maken dan het toch al is. Op donderdag 10 oktober maakte Louis van Gaal op een persconferentie bekend Ajax aan het einde van dit seizoen te zullen verlaten. In Nederland was het voorpagina-nieuws, dat sprak voor zich. Maar de impact van de mededeling was nog vele malen groter. Zelfs CNN nam het bericht op in het overzicht van het wereldnieuws. Op televisie debatteren vice- president Al Gore en de Republikein Jack Kemp; in Rwanda, Burundi en Zaïre dreigt opnieuw een genocide; Arafat ziet weinig vooruitgang in de onderhandelingen met Israël; Louis van Gaal kondigt zijn afscheid aan. 'Het streelt me,' geeft Van Gaal toe, 'dat ik ben doorgedrongen tot het wereldnieuws. Net zoals ik aangenaam verrast was door de berichtgeving in de Nederlandse kranten en bladen. Ik kan me niet herinneren dat ik in zo'n korte tijd zoveel complimenten kreeg te verwerken. Het leek wel of ik al was overleden.' In de vorige eeuw schreef Mary Ann Evans, alias George Eliot, reeds: 'In ieder afscheid is een beeld van de dood.' Om in de beeldspraak te blijven: Van Gaal heeft er veel aan gedaan om over zijn graf heen te regeren. Hij reorganiseerde de club ingrijpend. Het succes van de laatste jaren is in zijn ogen dan ook het resultaat van de zorgvuldig door hemzelf aangebrachte structuur en organisatie. Vandaar dat Van Gaal Ajax beschouwt als zijn levenswerk. Dat dat werk nog niet af is, weet hij als geen ander. Van Gaal: 'Ik wil in schoonheid eindigen. Het zou zuur zijn als we in mijn laatste seizoen geen succes hadden. Ik doe er alles aan om dat te voorkomen, maar het is niet zo dat ik me daar helemaal in heb vastgebeten. Althans, niet meer dan in vorige jaren. Dat kan ook niet, want mijn inzet is altijd maximaal. Het zal moeilijk worden. Tot nu toe gaat het nog steeds niet goed.' Ruggegraat Ajax verspeelde veel punten. De concurrentie, Feyenoord en PSV, deed dat ook. De competitie heeft een zeer grillig verloop. Van Gaal: "Het is er interessanter op geworden, dat wel. In feite is dit eigenlijk pas een normale competitie. We zijn het hier niet meer gewend, want de AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 23