Momentopname 'Deze foto is uit 1991, gemaakt bij de wedstrijd PSV - Barcelona in Eindhoven. Je hebt daar dicht bij de dugout een ruimte voor televisiecamera's, iets de grond in, zodat je ter hoogte van de grassprietjes staat. Daar stond ik, met een mooi zicht op Johan Cruijff. Het tegenlicht komt van de schijnwerpers. Ik heb me er altijd over verbaasd. De man is zo bekwaam in zijn sport, dan ga je ervan uit dat hij beschikt over een grote zelfbeheersing. En dan toch dat roken. Dat kan ik niet goed volgen. Ik rook zelf wel eens een dikke sigaar, maar dat zal ik nooit thuis doen want mijn zoon is atleet, een hardloper. Ikzelf trouwens ook. Die ene keer per maand dat ik een sigaar opsteek, doe ik dat als ik eens in een restaurant uit eten ben. Veel hardlopers en atleten zijn tegen roken. Wil je presteren, dan moet de sigaret opzij. Je wilt jezelf toch niets hoeven kunnen verwijten? Misschien ligt het bij teamsporten anders dan bij individuele sporten. Cruijff moest eerst hartklachten krijgen voor hij stopte met roken. Toen was hij meteen bekeerd, en maakte hij dat televisiespotje waarin hij een pakje sigaretten wegschopt en waarschuwt voor de gevaren van roken. Ik zag Wim Kieft een keer na een actie helemaal buiten adem voorovergebogen staan uithijgen. Zou hij dan zo weinig conditie hebben? Toen ik hem daarnaar vroeg, zei hij dat het kwam omdat zijn neusschotje scheef stond. Maar hij was na de wedstrijd een van de eersten die een sigaretje opstaken. Dat kan toch niet?' Hans Heus (Amsterdam, 1947) is sportfotograaf sinds 1970. Hij werkt vooral voor de Volkskrant en Voetbal International. Onlangs exposeerde hij in de Melkweg in Amsterdam, eerder had hij een sportfoto-expositie op het fotofestival in Naarden. Hans Heus verwierf diverse nationale en internationale prijzen voor zijn fotografie. Met zijn foto van Ellen van Langens gouden finish op de 800 meter tijdens de Olympische spelen van Barcelona won hij in 1992 de Zilveren Camera voor de beste persfoto van het jaar. FntnI nu is van dn Vuurst A AX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 211