geven hun mening over de Arena genoemd) of bij vrienden in het vak te willen zitten. De ruimte om elkaar te passeren blijkt ook niet altijd voldoende. Zeer opmerkelijk is het dat maar liefst 97 procent van de kaarthouders zich veilig voelt in de Arena. Dit is voor een voetbalstadion een ongekend resultaat dat gedeeltelijk op het conto geschreven mag worden van de stewards. De meeste kaarthouders zijn goed te spreken over het optreden van deze gastheren en gastvrouwen. Arena-kaart 'Ik mis de vertrouwde frituurlucht en het bier,' meldde een van de ondervraagden. Toch vindt rond de negentig procent dat er voldoende faciliteiten zijn in het stadion. De breedte en de kwaliteit van de aangeboden waren en diensten (horeca-snacks koud/warm, drankjes, Ajax-artikelen en de toiletten) scoren dus ruim voldoende. Hierbij dient te worden opgemerkt dat het betalen van twee kwartjes voor een bezoekje aan het toilet is afgeschaft. Betaling mag, maar is niet langer verplicht. Minder enthousiast is het publiek over de prijzen voor het eten en drinken. Driekwart van de vaste bezoekers, een ruime meerderheid, vindt de horecaprijzen te hoog. Eén Arena (fl ,66) voor een Mars is inderdaad niet goedkoop. Overleg tussen Ajax, de Arena en betrokkenen over het prijsniveau van de consumpties is dan ook in volle gang. De Arena als betaalmiddel staat hiermee direct in verband. Er zijn evenveel voor- als tegenstanders van de betaling met de Arena-kaart. De tegenargumenten zijn divers, variërend van 'problemen met het aflezen van het saldo' en 'wachttijden bij de verkooppunten' tot 'moeilijke rekeneenheid' en 'verplicht ervan gebruik te maken'. Eén respondent verwoordde zijn ongenoegen aldus: 'Ik heb het idee dat ik genept wordt, zelfs bij aanbiedingen moet ik nog één Hyena betalen.' Ook wat de Arena-kaart betreft is er goede hoop voor de toekomst. Binnen niet al te lange tijd zal er in het stadion ook betaald kunnen worden met de nog in te voeren 'chip-knip'. Tevens wordt overwogen de oude vertrouwde gulden weer in te voeren als rekeneenheid. De winterstop lijkt het aangewezen moment deze wijzigingen in het betaalsysteem door te voeren. Voetbalsfeer Op de vraag of men volgend seizoen weer een seizoenkaart gaat kopen, reageerde zeventig procent met 'zeer zeker'. Minder dan tien procent antwoordde dat 'zeker niet' te willen. De twijfelaars, ongeveer twintig procent, hadden zo hun redenen. 'Als ze degraderen, koop ik volgende jaar geen seizoenkaart,' was een opvallende reactie. Verder werden tijdgebrek, de sportieve resultaten, onzekerheid omtrent de opvolging van Van Gaal en de prijs van de seizoenkaart genoemd. Het belangrijkste argument niet direct de kaart te willen verlengen, had te maken met het ontbreken van sfeer in het stadion. Of, zoals een respondent het noemde, 'het erg hoge AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996 Purmerend-gehalte in het stadion'. 'De Ajax-aanhang laat zich te weinig horen.' Deze stelling werd door maar liefst 82 procent van de ondervraagden bevestigd. Ruim driekwart ontkende dat er tijdens wedstrijden van Ajax een echte voetbalsfeer heerst. Aangezien de supporters zelf grotendeels de sfeer in een stadion bepalen, mogen deze antwoorden gezien worden als zelfkritiek. Suggesties om de sfeer te verhogen waren er dan ook voldoende: lasershows, vuurwerk, artiesten en 'met de hele Arena op zangles gaan'. De meest genoemde oplossing was het creëren van een speciaal vak voor de fanatiekere supporters. 92 Procent denkt dat zo'n vak de sfeer ten goede komt en maar liefst 94 procent vindt dat dit vak er dan ook moet komen. 'Ze horen bij elkaar en het was vroeger ook zo,' redeneert men. Overigens zouden drie op de tien seizoenkaarthouders best zeifin dat 'fanatieke vak' een plaats willen hebben. Naast het positieve feit dat de Arena dus als een veilig en comfortabel stadion kan worden aangemerkt, is het ontbreken van de voetbalsfeer een belangrijk punt van aandacht. Een eigen vak voor de harde kern, de F-side en andere fanatieke supporters zou een oplossing kunnen zijn. Michael van Praag onderschrijft dit: 'De resultaten van het onderzoek komen grotendeels overeen met de gevoelens van de F-side. Dat is leuk, want wij hebben de wensen van de F-side steeds onderschreven. De bevindingen uit de enquête zullen ons helpen bij het overreden van mensen om mee te werken aan een eventuele verhuizing binnen de Arena. Maar er is meer. Het supportershome, de prijzen van de consumpties; aan al deze zaken wordt hard gewerkt. Maarten Oldenhof en ik hebben tweewekelijks een overleg met de Arena waarin dit alles ter sprake komt. Zo ook het aanbrengen van de Ajax-identiteit in en rondom het stadion. Dat moet op een goede manier en met klasse gebeuren; we zitten nu eenmaal in een mooi stadion.' 205

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 205