Seizoen kaarthouders Enquête Op vrijdag 8 november 1996 presenteerde het NIPO de resultaten van een onderzoek, gehouden onder de seizoenkaarthouders van Ajax. Doel van de enquête was te bepalen hoe tevreden de vaste bezoekers van het stadion zijn met de dienstverlening in en rond de Arena. In grote lijnen is men tevreden over de bereikbaarheid, de zitplaats, de faciliteiten en de veiligheid van Ajax' nieuwe thuishaven. De onvrede richt zich vooral op het ontbreken van een echte voetbalsfeer. Foto: Louis van de Vuurst Namens Ajax waren algemeen directeur Maarten Oldenhof en voorzitter Michael van Praag aanwezig. Van Praag opende de presentatie en maakte aan de verzamelde pers duidelijk dat het hier een onderzoek betrof, gehouden onder een representatief deel van de seizoenkaarthouders. In de verschillende media hadden vooral vertegenwoordigers van de F-side hun onvrede geuit over het stadion. Een dik pak krantenknipsels vormde daarvoor het bewijs. Van Praag: 'Ook de onvrede onder het overige Ajax-publiek hadden wij al snel in kaart gebracht, op basis van de ons toegezonden brieven. De opmerkingen van de F-side liepen vrijwel parallel met die van het overige publiek. Voor de wedstrijd Ajax - Sparta werd ik opgeschrikt door een groot spandoek waarop stond: "F-side terug, VIP-side weg. Boycot Arena-Card, Club-Card, Sport 7 Roever." Dat stak mij. Alle kopstukken van de F-side en andere supportersgroepen hebben mijn telefoonnummers. Ik ben dus altijd bereikbaar en ook altijd bereid te praten als er onvrede is.' Na een poging om tot een gesprek te komen met onder anderen Ronald Pieloor van de F-side werd één week later, na Ajax - De Graafschap, de ABN AMRO-lounge bestormd. Een onbehouwen actie van een kleine groep ontevredenen die uiteraard ook het recht hebben gehoord te worden, maar niet op deze manier. 'Ook Ajax vindt dat de F-side terug moet. Maar met spandoeken, bestormingen en brieven in de pers verkrijg je niet het alleenrecht je stem te laten horen. Er zijn meer supporters - en ook die wilden wij vragen naar hun mening.' Uit alle windstreken Tussen 21 en 28 oktober werden in totaal 1.008 seizoenkaarthouders telefonisch geïnterviewd. Dit aantal is bewust gekozen omdat het een representatieve steekproef betrof. Representatief wil zeggen dat de uitkomsten gelden voor de gehele groep, in dit geval dus voor alle seizoenkaarthouders van Ajax. Wat zijn nu de meest opvallende resultaten van dit marktonderzoek? Allereerst dat een thuiswedstrijd van Ajax wordt bekeken door bezoekers uit alle windstreken. Ongeveer één op de vijf seizoenkaarthouders komt uit Amsterdam. Van de nieuwe kaarthouders is slechts 11 procent woonachtig in de hoofdstad. Aardig detail: een aantal Rotterdammers verkiest de Arena boven de Kuip. Er zijn zelfs kaarthouders uit Maastricht en Groningen en het is dus niet verwonderlijk dat de auto het meest gebruikte vervoermiddel is om af te reizen naar de Arena. Wordt de bereikbaarheid van het stadion over het algemeen goed gevonden, minder tevreden is men over de parkeertarieven: 74 procent vindt het gehanteerde tarief te hoog. Eenmaal in de Arena aangekomen is bijna driekwart van de kaarthouders tevreden met de huidige plaats. Het zicht op het veld wordt als goed ervaren (ongeveer 95 procent) en de bereikbaarheid, de hygiëne en het comfort van de zitplaatsen scoren ruim voldoende. De ontevreden kaarthouders geven ondermeer aan naar de eerste ring te willen verhuizen (het grote aantal trappen wordt als probleem 204 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 204