zorgen dat er de volgende dag nog een Ajax-speler wordt overgevlogen. Na eerst zijn voetbalschoenen in de Arena te hebben opgehaald, meldt Dani zich woensdagochtend om elf uur op Schiphol. De meeste dagvluchtsupporters zijn er die woensdag al wat vroeger bij. Vanaf acht uur is het Roever-personeel aanwezig bij de incheckbalies van Martinair, tegen negenen verschijnen de eerste rood-wit uitgedoste reizigers op de luchthaven, tegen tienen worden de eerste glazen bier gesignaleerd. Voorzien van hun reisbescheiden, waaronder de instapkaart voor de terugvlucht, verdwijnen zij achter de douane naar de tax-free-shops. Onverstoorbare doedelzakspeler Behalve twee groepen die een tweedaagse reis geboekt hebben en met lijnvluchten naar Schotland gaan, vertrekken er 's ochtends twee charters, één voor een 'gewone' supportersdagvlucht en één voor de zogenaamde 'executive'-dag vlucht, die inclusief lunch en bezoek aan de whisky distilleerderij is. Dani vliegt met de executive- vlucht. Op de stoelen in het vliegtuig ligt het Algemeen Dagblad van die ochtend. 'Dani's tijd bij Ajax komt nog' kopt het sportkatern. Op het vliegveld van Glasgow wordt de Nederlandse stroom voetbalfans opgewacht door een eenzame doedelzakspeler in de motregen. Binnen enkele minuten wordt tientallen malen op de gevoelige plaat vastgelegd hoe twee klederdrachten uit verschillende culturen - de Schotse kilt en de uitdossing van de voetbalfan - broederlijk samen kunnen gaan. De Schot doedelt onverstoorbaar door bij net gegninel om hem heen. Bij voorkeur zet Roever de supporters na aankomst af in de stad, om ze kort voor de wedstrijd per bus naar het stadion te brengen. Dat is niet altijd mogelijk. Soms verbieden de autoriteiten dat om ongewenst geachte concentraties van supportersgroepen in de binnenstad te voorkomen. In Glasgow worden de fans bij het stadion afgezet, waarvandaan ze met de metro door kunnen naar het centrum van de stad, waar de middag naar eigen inzicht doorgebracht kan worden. Pubs genoeg. De 'executives' rijden naar een op de oevers van de Clyde gelegen restaurant voor de lunch (zalm vooraf, natuurlijk, en verder op z'n Frans, waarbij de Schotten in plaats van een karaf water ter begeleiding van de wijn grote kannen bier serveren) en bezoeken aansluitend de distilleerderij van Glengoyne. Ronald van Liemt is intussen met Sjaak Wolfs vast naar het stadion gegaan met de Ajax-bagage. Een groot deel ervan gaat al tijdens de wedstrijd terug naar de lucht haven om ingecheckt te worden. Speciale labels moeten ervoor zorgen dat de bagage bij elkaar blijft en na aankomst direct door kan naar de Arena. Dat scheelt de spelers gewacht en gesjouw. Op de weg terug naar Glasgow vanaf de whiskystokerij blijkt er genoeg tijd voor een tussenstop. Reisleider Cor Sonnemans (Roever zorgt voor één reisleider per maximaal vijftig supporters) last een bezoekje aan een pub in. De proefglaasjes tien en zeventien jaar oude Glengoyne Single Highland Malt Scotch Whisky hebben dorstig gemaakt. Als de bussen eenmaal bij het stadion gearriveerd zijn en de Ajax-supporters al lang en breed hun plaatsen hebben ingenomen, wordt vlak voor de wedstrijd het shirt van Dani ingevlogen. Dat was hij, die zo hecht aan de juiste naamsvermelding op de rug, in de haast vergeten. Champagne Het gejuich in het Ajax-vak om Arnold Scholtens doelpunt in de negenendertigste minuut van de wedstrijd is nog niet verstomd, of Ronald van Liemt staat op. Tijd om naar het vliegveld terug te gaan. Ajax geeft de voorsprong niet meer uit handen, al wordt er niét al te best gevoetbald. Ook Dani, die in de 72ste minuut Tijjani Babangida komt vervangen, weet de score niet te verhogen. Na de wedstrijd blijft het Ajax-vak op last van de politie wachten tot het stadion leeg is. Daarna is de politie zo voorkomend om voor te stellen dat de bussen bij het stadion voorrijden. De mensen van Roever slaan het aanbod af. Vijf minuten naar de bussen lopen is niets vergeleken met het tijdverlies door de verwarring die zal ontstaan omdat de bussen niet meer staan op de plaats waar men ze heeft verlaten. De bussen wachten op elkaar en zetten zich in colonne in AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996 Ook Dani, die in de 72ste minuut Tijjani Babangida komt vervangen, weet de score niet te verhogen. Foto: Louis van de Vuurst beweging richting luchtha ven, onderweg niet gehinderd door stoplichten of rotondes, want langs de gehele route van het stadion naar de snelweg begeleid door politie, die het overige verkeer heeft stilgezet. Door elkaar heen lopen spelers en supporters op het vliegveld naar de gates. Hoewel bars en winkels open zijn, zit iedereen om elf uur, op de afgesproken tijd, in zijn vliegtuig. Bij het betreden van het Ajax-vliegtuig wordt door de Martinair-stewardessen een glas champagne aangeboden. Ronald van Liemt zijgt in zijn stoel, met een Cola want er moet nog gewerkt worden, en slaakt een tevreden zucht. Alles is tot nu toe bijzonder goed verlopen. 'Een uur en drie kwartier na het eindsignaal zit iedereen in het toestel. Eigenlijk is het te krap, maar we plannen het bewust zo opdat de vliegtuigen er op tijd zijn. Dit keer stonden bij aankomst van de passagiers alle drie de toestellen met crew en al klaar, maar dat kan niet altijd. Soms veroorzaakt de logistiek van het vliegveld vertraging.' De terugreis duurt precies een uur. Om één uur Nederlandse tijd landt het Ajax- toestel. Voor de Ajacieden zit een zoveelste Europees - avontuur erop. 'Kom nou!' roept Bobby Haarms naar Winston Bogarde, die als laatste op de spelersbus afkomt. Van Liemt is in het luchthavengebouw nog in de weer met de Ajax-bagage. Op donderdag komen de deelnemers aan de twee- en de driedaagse reizen terug. Roever is dan al volop in de weer met het volgende project. Ronald van Liemt vliegt dinsdag naar Zürich, waar vliegtuigen na middernacht niet mogen vertrekken. 193

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 193