Roever-reisleider Ron de Rijk geeft na de lunch het sein tot vertrek naar de whisky-distilleerderij stadion. Na bezichtiging van Ibrox Park bleek er een mogelijkheid te zijn om het Ajax- vak in tweeën te splitsen en voor de fanatiekste supporters een apart gedeelte van het vak te reserveren. Een voorstel in die richting is bij Ajax neergelegd. Van Liemt: 'De veiligheid in het stadion is niet onze verantwoordelijkheid, maar we willen er wel alles aan doen om het geheel zo goed mogelijk te laten verlopen. Dus als we toch ter plekke zijn en mogelijkheden zien om het verblijf van de supporters in het stadion wat veiligheid betreft te optimaliseren, werken we die met de betrokkenen, waaronder Ajax, uit.' Wachtcultuur Belangrijk zijn ook altijd de gesprekken op de luchthaven. Daarin draait het vooral om de vraag of men ermee akkoord gaat dat de instapkaarten voor de retourvlucht al op Schiphol worden uitgegeven. Van Liemt: 'Het kan zijn dat we vliegen met vier verschillende maatschappijen, die er ieder apart mee in moeten stemmen. Voor de organisatie is het van groot belang om het voor elkaar te krijgen. Het levert een enorme tijdwinst op. Als duizend man officieel moeten inchecken kost dat al gauw twee uur. Als je daar omheen kunt, is iedereen toch weer twee uur eerder thuis. Wij willen die service de reiziger graag bieden. Het voorkomt ook ergernis. Niets wordt zo irritant gevonden als lang te moeten wachten, door Nederlanders althans. Nederland heeft nu eenmaal geen goed ontwikkelde wachtcultuur; een reisleider kan wat dat betreft beter met Japanners te maken hebben. Maar als je onderdeel bent van een duizend man groot reisgezelschap moet er altijd wat meer gewacht worden dan wanneer je individueel reist. Wij proberen het wachten te veraangenamen. Wachten gaat al een stuk sneller als de bars en winkels op de luchthaven open zijn. Maar dat kan net zo goed nadelig zijn, want is er géén vertra ging, dan is de kans weer groot dat de mensen in de bars en de duty-free's blijven hangen en zo zelf vertraging veroorzaken.' Tijdens een tweede bezoek werd een definitieve invulling gegeven aan zaken als de keuze van hotels en restaurants, menu's en excursies. Het leek, in Schotland, voor de hand te liggen als excursie een bezoek aan een whiskystokerij op het programma te zetten. Het voorstel dat de agent tijdens het eerste bezoek gedaan had, werd tijdens het tweede bekeken. Van Liemt: 'Dat was een bezoek aan een van de grote distil leerderijen in de stad zelf. Dat was niets, ik had het idee dat ik in een chemische fabriek rondliep. Dus zijn we buiten de stad gaan zoeken naar een kleine, authentieke stokerij, en die hebben we gevonden. Dan ben je wel weer wat reistijd kwijt, maar die ruimte was er.' Acht vluchten Op Schiphol melden zich maandag vanaf twee uur 's middags de eerste reizigers die met de teamvlucht meegaan. Er wordt gekust, handen worden geschud ter begroeting. De meeste deelnemers behoren tot een vaste kern, die geen wedstrijd overslaan. Onder hen ook veel sponsors en andere relaties van Ajax. Ook de pers vliegt traditiegetrouw met Ajax mee. De stemming is opgewekt, er wordt gelachen en bijgepraat. Bij de balies van Roever ontvangt men de reisdocumenten uit handen van Monique Luykx, voor vrijwel iedereen een oude bekende. Medewerker André, een van de vaste reisleiders op de teamvlucht, is intussen met een kar voor de bagage op weg gegaan om de spelersbus op te vangen. Om half vier arriveert Ajax - spelers, technische en medische staf, enkele bestuursleden en medewerkers. Louis van Gaal deelt een voor een de tickets uit aan de spelers, die zich vervolgens achter de douane begeven om inkopen te doen. De Martinair Boeing met Ajax aan boord vertrekt om vier uur. Dat is vaste prik, waarheen de reis ook gaat, in verband met het ochtendprogramma (training, lunch, persconferentie) van Ajax. De eerste van bij elkaar acht vluchten met Ajax-supporters is weg. Via Roever Reizen bezoeken ongeveer achthonderd fans de wedstrijd; nog eens driehonderd man reist op eigen gelegenheid naar Glasgow. Op dinsdag vertrekken drie lijndiensten met aan boord de deelnemers aan een drie daagse reis, van wie een fiks aantal het bezoek aan de wedstrijd combineert met een dagje golfen op een van de vele schitterende banen die Schotland rijk is. Veel van de volumineuze golftassen zijn de eigenaars vooruitgegaan aan boord van de teamvlucht. Op woensdag vertrekken verdeeld over twee lijndiensten de deel nemers aan de tweedaagse reis en, met twee charters, de deelnemers aan de dagvluchten. Roever Reizen streeft ernaar een gevarieerd pakket aan mogelijkheden aan te bieden. Ronald van Liemt: 'Voor de een gaat het uitsluitend om de wedstrijd, terwijl een ander de wedstrijd ziet als een mooie aanleiding om wat meer van een land te zien. Maar ook de deelnemers aan de dagvluchten hebben altijd de gelegenheid om 's middags de stad in te gaan of deel te nemen aan een excursie.' Enkele weken voor de wedstrijd gaat er bij Roever een mailing de deur uit met het aanbod. In eerste instantie zijn de reizen AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 190