meegemaakt. Na een uur was ik al aan het huilen en schreeuwen. Als ik had geweten dat mijn hoogtevrees zo erg was, had ik die rol niet aangenomen. Tot voor die tijd had ik wel last als ik op een hoge toren stond, maar door me goed vast te houden had ik het gevoel dat ik controle had over de situatie. Misselijk ging ik 's ochtends de bergen in. Ik vertrouwde mijn eigen benen niet meer. Heel irreëel allemaal. Het ging op een kwaad moment om een stapje omhoog van dertig centimeter, maar ik blokkeerde volkomen. Na tien minuten mezelf moed inpraten durfde ik het pas. Op de vijfde dag, terwijl ik weer eens ergens totaal versteend op zo'n berghelling stond, dacht ik: "krijg het lazerus met die film, ik stop ermee". Slap, heel slap. Ik ben toen vervolgens zo verschrikkelijk kwaad op mezelf geworden, ik slaakte een soort oerkreet en klauterde omhoog. Ik heb hoogtevrees - daar is niets aan te doen. Maar op dat moment heb ik wel mijn eigen zwakheid overwonnen.' Regisseur als trainer Acteren als topsport. Volgens Kamerling is het met elkaar te vergelijken. Niet altijd, zegt hij, want je kunt ook acteren op onderbond-niveau. 'Maar acteren in Goede tijden, slechte tijden heb ik ervaren als het bedrijven van topsport. Iedere dag spelen, van vroeg tot laat; altijd op scherp staan. Tijdens de eerste maanden van dit jaar heb ik avond aan avond op het toneel gestaan. In Torchsong Trilogy van regisseur Eddy Habbema. Vond ik ook topsport. Zwaar is dat je vrijwel de hele dag in je hoofd bezig bent met die voorstelling. Fysiek is het niet uitputtend. Een eredivisiespeler zal een competitiewedstrijd ook niet zo snel uitputtend vinden.' Er zijn nogal wat overeenkomsten tussen sport en acteren, vindt Kamerling. De regisseur moet als een trainer/coach zorgen voor een goede voorbereiding, werkt toe naar een geoliede voorstelling. Van de acteurs wordt verwacht dat zij het publiek vermaken. Maar wat nu als de vorm ontbreekt? 'Als acteurs uit vorm zijn is dat minder duidelijk herkenbaar. Voetbal is altijd hetzelfde. Doordat een speler opeens minder doelpunten maakt of steeds foutieve passes geeft, is voetbal meetbaarder. Met uitzondering van de acteur die iedere avond in hetzelfde stuk staat, speelt een acteur telkens een andere scène of een andere rol. In de periode dat ik 'Goede tijden' deed had ik wel eens een week dat ik dacht: "ja, ik ben uit vorm". Kwam vooral doordat ik niet voldoende geconcentreerd was. Ik was dan te veel met andere dingen dan acteren bezig. Zwaar klote hoor, als je je dag niet hebt. Vooral bij film. Op toneel kun je jezelf de volgende dag revancheren. Bij film staat het erop. De budgetten van de Nederlandse film zijn niet zo dat jouw mislukte scène AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996 177

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 177