In All Starsdie medio 1997 uitkomt, speelt Kamerling de rol van Hero, een ietwat aristiekerige, verlegen filosofiestudent. Hero maakt deel uit van een groepje vrienden dat op zaterdag enthousiast achter een bal aan krabbelt. Geen film waarvan de intrige zich afspeelt op eredivisieniveau, maar één waarin de ontwikkeling van een groep jongeren centraal staat. Met voetbal-op-laag-niveau als decor omzeilt regisseur en co-scenarist Jean van der Velde - met wie Kamerling ook al samenwerkte bij de zeer geslaagde verfliming van Boudewijn Büchs roman De kleine blonde dood - de valkuil waarin de meeste sportfilms stranden. Een 'biopic' over, pakweg, Diego Maradona is immers gedoemd te mislukken: Maradona kan niet acteren en zijn vertolker (Antonio Banderas? John Travolta?) zal geen bal hooghouden. Filmische trucs zijn er niet nodig om Kamerling, Danny de Munck of Daniël 'De Zeemeerman' Boissevain als voetballer beter te doen lijken dan ze zijn. Het wordt, zegt Kamerling, vooral een 'herkenbare' film. 'Iedereen kent in zijn omgeving wel zo'n vriendenelftal. Ik herinner me die elftallen uit mijn studietijd, ik speel er nu weer in. De spelers verschillen meestal nogal van kwaliteit; er zit meestal één heel goede tussen, de rest kan er eigenlijk niets van.' Hoogtevrees De verlegen, teruggetrokken jongen die Kamerling speelt in AU Stars is enigszins te vergelijken met de rol van Sam die hij speelt in Lisa, een Belgisch-Zwitserse co productie die eind september in de Nederlandse bioscopen in première ging. Sam is een timide, maar begaafd pianostudent die een nogal toevallige ontmoeting heeft met de vlotte, avontuurlijke Lisa. Lisa (gespeeld door de Belgische Veerle Dobbelaere) houdt van bergbeklimmen. Onder haar hoede kruipt Sam onder moeders rokken vandaan en bestijgt het onherbergzame pad van de liefde. Een onbereikbare liefde bijna, omdat Lisa door een voormalige, overspelige partner seropositief besmet blijkt te zijn. De ontvangst van Lisa in de Nederlandse pers hield niet over. Het was vooral het kabbelende, weinig opzienbarende scenario dat kritiek kreeg. Het charisma en de acteerprestatie van Kamerling redden de film, aldus de kritiek. Is hij zelf tevreden met de film? 'Ach, ik ben nooit echt tevreden. Het kan altijd beter. In die zin ben ik een echte sporter.' Waar hij in ieder geval tevreden over is, is dat hij tijdens de opnames merkte hoe hij angst kon overwinnen. In de film moet hoofdpersoon Sam zijn geliefde Lisa redden wanneer zij met suïcidale waaghalzerij probeert de Matterhorn te beklimmen. Geen lolletje voor een acteur die lijdt aan ernstige hoogtevrees. Op zijn Foto: William Rutten veertiende had Kamerling in de Ardennen ooit eens aan een touw aan een rotswand gebungeld en dat was hem erg slecht bevallen. Kamerling had nog wel even getwijfeld of hij moest toehappen toen hij door regisseur Jan Keymeulen werd gevraagd voor de rol. Het leek hem beter nog even te zwijgen over zijn hoogtevrees. 'Anders zou ik die rol niet krijgen. Als ik op het voetbalveld buitenspel loop en de scheidsrechter fluit niet, dan speel ik natuurlijk ook gewoon verder. Zo ethisch ben ik nu ook weer niet. Maar als de scheidsrechter het zou vragen, zou ik wel een eerlijk antwoord geven. Hypocriet? Nee, ik ben een mens.' Voor aanvang van de opnames trokken Kamerling, regisseur Keymeulen en Veerle Dobbelaere een week de bergen in om proef te klimmen. Volgens Kamerling waren dat zeven dagen 'hel op aarde'. 'Met geen pen te beschrijven. Zo extreem. We kregen les van een ervaren gids. Hij had nog nooit zo'n bangerik als ik AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 175